راهنمای گام به گام تست بانک بار دیزل ژنراتور

تست بانک بار دیزل ژنراتور

فهرست مطالب

برای بسیاری از شرکت ها خرید دیزل ژنراتور با کیفیت داشتن یک ژنراتور آماده به کار در حفظ خدمات حیاتی در مواقع قطعی برق بسیار مهم است. برای کسانی که در صنعت مراقبت های بهداشتی دخیل هستند این شامل شرایطی است که داشتن برق می تواند به معنای تفاوت بین مرگ و زندگی باشد. برای کسانی که در مراکز داده کار می کنند یا در بخش مالی کار می کنند ، این می تواند از دست دادن صدها تا میلیون ها دلار از طریق خرابی و قطعی برق باشد. به همین دلیل آزمایشات دوره ای قدرت پشتیبان گیری برای اطمینان از عملکرد واقعی دیزل ژنراتور ها در شرایطی که بیشترین نیاز را دارند ، بسیار مهم است.  به این فرآیند آزمایش بانک بار گفته می شود. در ادامه با فرایند تست بانک بار دیزل ژنراتور بیشتر آشنا شوید.

 Load Bank چیست و چه چیزی را آزمایش می کند؟

به زبان ساده یک بانک بار قطعه ای از تجهیزات ویژه است که بارهای مصنوعی را روی یک ژنراتور تولید می کند. این کار را با آوردن موتور به دمای کار و فشار معینی انجام می دهد تا روند تجهیزات مورد استفاده در شرایط اضطراری را شبیه سازی کند.

هدف از آزمایش بانک بار اساساً به عنوان یک اجرای خشک برای استفاده از ژنراتور اضطراری عمل می کند و اجازه می دهد هر گونه نقص یا مشکلی قبل از یک وضعیت بحرانی آشکار شود.

آزمایش بانک بار مزایای بسیاری دارد اولین مورد این است که می توانید از اینکه می دانید ژنراتور شما توانایی کار در شرایط اضطراری را دارد ، از آرامش خاطر لذت ببرید.

دوم اینكه ترمیم مشكلات كشف شده در طی این فرآیند معمولاً بسیار كمتر از مشكلات كشف شده در یك موقعیت بحرانی است.

به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است و آزمایش بانک بار اطمینان می دهد که قبل از بروز یک مشکل اساسی ، همه مسائل کوچک برطرف می شوند.

 چند بار یک ژنراتور نیاز به آزمایش دارد؟

برنامه برای آزمایش بانک بار روی یک دیزل ژنراتور  اغلب به نحوه طبقه بندی ژنراتور و اینکه برای چه حالتی آماده به کار است بستگی دارد. به عنوان مثال اگر از یک ژنراتور به عنوان پشتیبان برای خدمات مرتبط با از دست دادن جان یا جراحت جدی استفاده می شود  مانند شرایط بیمارستان  شرایط آزمایش بسیار بیشتر است و همچنین مرکز داده و سازمانهای مالی نیز معمولاً از رهنمودهای قوی تری برخوردار هستند.

 1. این دستورالعمل های استاندارد توسط آژانس ملی حفاظت از آتش (NFPA) تنظیم شده است.
 2. شرایط بحرانی دستورالعمل های  NFPA 110 و شرایط نرمال NFPA 70 را دنبال می کنند.
 3.  در اکثر موارد  توصیه می شود که مولد ها ماهی یکبار و حداقل 30 دقیقه درحالیکه 30 تا 50 درصد حداکثر بار خود را آزمایش می کنند تست شوند.
 4. ژنراتورهای مهم دیزلی می توانند بسیار بیشتر مورد آزمایش قرار گیرند اما این کاملاً به نیازهای فردی و مقررات صنعت بستگی دارد.
 5. عموما در صورت عدم موفقیت در این آزمون ماهانه  آزمایش بانک بار برای حداقل دو ساعت متوالی توصیه می شود.
 6. شرکت ها یا می توانند یک بانک بار را برای زمانی که ژنراتور به آزمایش نیاز دارد اجاره کنند یا یک بانک بار را به طور دائمی در محل داشته باشند که این بستگی زیادی به نیازهای هر شرکت دارد.
 7. مشاغلی که چندین مولد را در اختیار دارند معمولاً مناسب تر است تا بانک بار مخصوص خود را به طور دائمی در محل مستقر کنند .

مقاله مرتبط: انتخاب دیزل ژنراتور

روش قبل از آزمایش – مواردی که باید در نظر بگیرید

در طی مراحل آزمایش ، پیروی از چک لیست بهترین روش است. این امر هم برای کارگری که در حال اتمام آزمایش است ایمنی را تضمین می کند و هم باعث می شود تا در هنگام آزمایش قطعی برق کامل رخ ندهد.

پرسنل باید از لباس های ایمنی مناسب از جمله عینک محافظ چشم محافظت شنوایی دستکش بوت چکمه ای نوک پستان محافظ و جلیقه دید بالا استفاده کنند. کارکنان باید در کار با آزمایش بارگذاری بانک تجربه داشته باشند و دارای صلاحیت مدیریت آزمون باشند.

 روش آزمون تست بانک بار دیزل ژنراتور  راهنمای گام به گام

روش واقعی آزمایش به خودی خود خیلی پیچیده نیست اما در نحوه کار فرآیند کمی دانش لازم است. روند اساسی شامل چند مرحله قابل درک است.

این تکنسین با راه اندازی دیزل ژنراتور شروع می شود تا دمای آب تثبیت شود سپس کلیه کلیدهای دستی یا اتوماتیک به منبع اضطراری منتقل می شوند.

سپس ژنراتور با رسیدن به سطح بار مورد نظر ، در مرحله بارگیری قرار می گیرد.

بعد از آزمایش باید تکنسین قبل از اینکه به ژنراتور طبق دستورالعمل های سازنده خنک شود ، ابتدا بار بانک بار را برداشته و همه کلیدها را به حالت عادی برگرداند.

روند آزمایش به این ترتیب رخ می دهد:

 • مرحله اول: برای اطمینان از پر بودن مخزن سوخت و درست بودن سطح روغن ، تمام سطح مایعات بررسی می شود. اگر دیزل ژنراتور آب خنک است ، بررسی رادیاتور یا مخزن خنک کننده نیز مهم است.
 • مرحله دوم: دیزل ژنراتور راه اندازی شده را  اجازه دهید تا به دمای عملیاتی برسد.

تکنسین هرگونه مشکل احتمالی مانند صداهای غیرطبیعی را مشاهده و گوش می دهد. در صورت شناسایی هرگونه مشکل ، روند آزمایش متوقف می شود تا زمانی که خرابی مکانیکی تشخیص داده شود و رفع شود.

 • مرحله سوم: سپس تکنسین با شروع هر بار بزرگ 200 ولت و اضافه کردن بارهای 110 ولت کوچکتر ، بارها را وصل می کند.
 • مرحله چهارم: در مرحله بعدی تکنیسین آمپراژ هر پایه را با آمپرمتر بررسی می کند. در مواردی که یک ژنراتور تک فاز 110/220 ولت در حال آزمایش است ، ولتاژ هر پایه توصیه می شود که بین 105 تا 125 ولت کاهش یابد. جریان باید نیمی از خروجی وات نامی تقسیم بر ولتاژ هر پایه باشد. اگر یک یا چند پا در فشار کامل به زیر 105 ولت کاهش یابد ، مشکلی وجود دارد و آزمایش ناموفق ارزیابی می شود.
 • مرحله پنجم: تکنسین ضمن حفظ بار مشابه برای مدت زمان آزمایش ، به نظارت بر ژنراتور ادامه می دهد و به شنیدن صداها ادامه می دهد و میزان خروجی را کنترل می کند. اگر مسئله ای کشف شود ، آزمایش به منظور کمترین میزان آسیب تا زمان انجام تعمیرات خاموش می شود و پس از تعمیرات  آزمایش دوباره از ابتدا شروع می شود.
 • مرحله ششم: در پایان آزمون ، بارها به تدریج برداشته می شوند و به ژنراتور اجازه داده می شود تا حدود یک ساعت تحت بار کم کار کند.

قبل از خاموش کردن ژنراتور  پنج تا ده دقیقه تمام بارها برداشته می شود.

شما می توانید برای اطمینان از عملکرد دیزل ژنراتور خود با ما تماس گرفته و از کارشناسان ما برای تعمیرات و نگهداری ماهانه دیزل خود بهره مند شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *