معرفی انواع ژنراتور و خصوصیات هر کدام

انواع ژنراتور

در دنیای پیشرفته امروز، ژنراتورها نقش حیاتی در تأمین انرژی پایدار و قابل اطمینان برای کاربردهای متنوع از جمله خانگی، تجاری، و صنعتی ایفا می‌کنند. این دستگاه‌ها، که در انواع و اقسام مختلف با توانایی‌ها و خصوصیات متفاوت تولید می‌شوند، به ما اجازه می‌دهند تا در شرایط قطع برق یا در مناطق دورافتاده بدون دسترسی به شبکه برق، به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهیم. این مقاله به بررسی دقیق انواع ژنراتورها، از جمله ژنراتورهای دیزلی، بنزینی، و گازی، می‌پردازد و ویژگی‌های کلیدی هر کدام، مانند راندمان انرژی، طول عمر مفید، و سهولت نگهداری را مورد تحلیل قرار می‌دهد تا خوانندگان بتوانند گزینه‌ای مناسب برای نیازهای خود انتخاب کنند و در نهایت از سایت پارسیان دیزل بهترین محصول را با مقایسه قیمت ژنراتور برق و خصوصیتشان انتخاب نموده و خریداری نمایند.

معرفی انواع ژنراتور دیزلی
مزایا و معایب ژنراتور دیزلی

ژنراتورهای دیزلی

ژنراتور دیزلی قدرتمند، کم‌مصرف و بادوام است. این ویژگی‌ها از ژنراتور دیزلی برای کاربردهای صنعتی، سایت‌های ساخت‌وساز و تأمین برق پشتیبان یک گزینه برتر می‌سازد.

گازوئیل در بین منابع سوخت کم اشتعال قرار می گیرد و تقریباً به راحتی در دسترس است. این موتورها طول عمر بالایی دارند و در حالی که از آن ها استفاده سنگین و سخت گیرانه می‌شود اما ماندگارتر هستند و کارایی بیشتری دارند به شرطی که به درستی نگهداری شوند. ژنراتورهای دیزلی کارکردی مقرون به صرفه دارند، گرچه قیمت این واحدها معمولاً بیشتر از تولید کننده های گاز است. در برخی از شهرستان ها، شهرداری ها اجازه می دهند که خرید گازوئیل با نرخ مالیات کاهش یافته یا بدون پرداخت مالیات انجام شود. علاوه بر این، دیزل ژنراتورها در محیط های سرد نسبتاً راحت شروع به کار می کنند.

با این حال، سوخت دیزل فقط تا 24 ماه ذخیره می شود و ذخیره مقادیر زیاد می تواند هزینه بر باشد. مانند بنزین، پمپاژ دیزل در هنگام قطع برق غالباً غیرممکن است. از آنجا که میزان انتشار موتورهای دیزلی زیاد است، برخی مناطق به دلیل نگرانی های زیست محیطی، محدوده کار این موتورها را در ساعات روز محدود می کنند.

رطوبت موجود در سوخت، ژنراتور را خراب می کند (مگر اینکه دیزل امولسیون باشد که در ادامه به آن پرداخته شده است)، بنابراین برای محیط های مرطوب، مانند محیط های نزدیک دریاچه ها و رودخانه ها و یا مکان‌های بیرون از خانه، مناسب نیست. دیزل ژنراتورها نیاز به تعمیر و نگهداری منظم توسط تکنیسین واجد شرایط دارند و موتورهای سنگین تری هستند، بنابراین کمتر قابل حمل هستند.

برتری‌های ژنراتور دیزلی

 • توان خروجی بالا: ژنراتورهای دیزلی می‌توانند توان بالایی را فراهم کنند. به‌همین، کاربرد گسترده‌ای دارند که در موردشان سخن خواهیم گفت.
 • بهره‌وری سوخت: موتورهای دیزلی از سوختی که دریافت می‌کنند بیشترین بازده را می‌دهند. این به‌معنای کارکرد طولانی‌تر و به‌طور بالقوه هزینه‌های عملیاتی پایین‌تر.
 • دوام: ژنراتورهای دیزلی بسیار سخت هستند؛ آن‌ها برای تحمل بارهای سنگین و محیط‌های خشن ساخته شده‌اند.
 • هزینه‌های نگهداری کمتر: موتورهای دیزلی به‌معمول کمتر نیاز به تعمیر و نگهداری می‌کنند. این در طولانی‌مدت به کاهش هزینه‌های مالکیت منجر می‌شود.

چنین ویژگی‌هایی، کاری کرده‌اند که موتور دیزلی چندین کاربرد داشته باشد.

کاربردهای ژنراتور دیزلی

 • تامین برق اصلی: در مکان‌های دورافتاده یا مکان‌هایی که دسترسی قابل اتکا به شبکه سراسری برق ندارند، انواع ژنراتور دیزلی به‌عنوان منبع اصلی برق کار می‌کنند.
 • تامین برق پشتیبان: بیمارستان‌ها، مراکز داده و زیرساخت‌های حیاتی، برای تأمین برق پشتیبان در هنگام قطع برق، به ژنراتورهای دیزلی متکی هستند.
 • سایت‌های ساخت‌وساز: پروژه‌های ساختمانی اغلب نیاز به برق موقت دارند و ژنراتورهای دیزلی به‌دلیل توان خروجی بالا و قابلیت حمل (در مدل‌های کوچک‌تر) برای این کاربرد مناسب هستند.
 • رویدادها و جشنواره‌ها: رویدادهایی که در فضای باز برگزار می‌شوند، در مقیاس بزرگ به برق موقت نیاز خواهند داشت و دیزل ژنراتورها می‌توانند برق لازم را برای روشنایی، سیستم‌های صوتی و سایر تجهیزات فراهم کنند.
انواع ژنراتور بنزینی
مزایا و معایب ژنراتور بنزینی

ژنراتورهای بنزینی

انواع ژنراتورهای بنزینی برای نیازهای برق کوتاه‌مدت مناسبند. اما محدودیت‌هایی نیز دارند.

کاربردهای ژنراتور بنزینی

 • برق پشتیبان خانگی: در هنگام قطعی کوتاه‌مدت برق، می‌تواند برق ضروری برای چراغ‌ها، لوازم خانگی و نیازهای اولیه را تأمین کند.
 • کمپینگ و رویدادهای فضای باز: ژنراتورهای بنزینی قابل حمل ابزاری مناسب برای تأمین برق تجهیزات ضروری در طول کمپینگ، کنسرت، نمایش‌های خیابانی و سایر رویدادهای فضای باز هستند.
 • آمادگی برای اوضاع اضطرار: در صورت وقوع بلایای طبیعی یا قطعی برق، یک ژنراتور بنزینی می‌تواند ابزاری ارزشمند برای رفع نیازهای اولیه به برق باشد.

 

محدودیت‌های ژنراتور بنزینی

با تمام ویژگی‌هایی که یک ژنراتور بنزینی دارد، کاستی‌هایی نیز هستند.

 • توان خروجی کمتر: در مقایسه با ژنراتور دیزلی ظرفیت کمتری دارد و برای کاربردهای سنگین مناسب نیست.
 • بهره‌وری کمتر سوخت: موتورهای بنزینی با سرعت بیشتری نسبت به موتورهای دیزلی سوخت می‌سوزانند. این منجر به هزینه‌های عملیاتی بالاتر می‌شود؛ به‌ویژه در بلندمدت.
 • تعمیر و نگهداری: پی‌درپی به کارهای تعمیر و نگهداری نیاز دارند. این می‌تواند هزینه‌های مالکیت را افزایش دهد.
 • سر و صدا: ژنراتورهای بنزینی می‌توانند بسیار پر سر و صدا باشند. این می‌تواند یک ویژگی بد در مکان‌های مسکونی یا محیط‌های حساس به صدا باشد.
انواع ژنراتور گازسوز
مزایا و معایب ژنراتور گازسوز

ژنراتورهای گازسوز

ژنراتورهای گازی، انرژی پاک و مقرون‌به‌صرفه می‌سوزانند و برتری‌های دیگری نیز دارند که در این بخش بررسی‌شان می‌کنیم.

ویژگی‌های انواع ژنراتور گازسوز

 • منبع سوخت: گاز طبیعی می‌سوزاند که هم در دسترس، هم مقرون‌به‌صرفه و هم سازگار با محیط زیست است. به‌طور مستقیم به لوله‌کشی شهری وصل می‌شود و نیازی به ذخیره‌سازی سوخت ندارد.
 • آغاز و ایست خودکار: بسیاری از ژنراتورهای گازی به‌طور خودکار هنگام قطعی برق روشن و هنگام وصل مجدد خاموش می‌شوند.

 

برتری‌های ژنراتور گازسوز

 • پاک‌سوزی: گاز طبیعی در مقایسه با دیزل و بنزین، سوختی پاک‌تر است و دوده‌های کمتری تولید می‌کند. این برای کاربران آگاه از محیط‌زیست بسیار مهم و سودمند است.
 • مقرون‌به‌صرفگی: گاز طبیعی منبع سوخت ارزان‌تری نسبت به دیزل یا بنزین است. این منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.
 • منبع سوخت قابل اعتماد: خط لوله گاز طبیعی منبعی قابل اعتماد از سوخت است و نگرانی‌ها را در مورد ذخیره‌سازی یا دسترسی به سوخت از بین می‌برد.
 • عملکرد بی‌صدا: ژنراتورهای گازسوز بی‌صداتر از همتایان دیزلی و بنزینی خود کار می‌کنند. این ویژگی آن‌ها را برای مکان‌های مسکونی مناسب می‌سازد.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

جمع بندی

از بین تمام گزینه های موجود در این لیست، ژنراتورهای بنزینی متداول ترین انواع ژنراتور هستند، اساساً به این دلیل که بنزین به راحتی در دسترس است و این ژنراتورها در مقیاس کم هزینه قرار می گیرند. اما، بنزین در هنگام قطع برق معمولاً در دسترس نیست، زیرا برای پمپاژ به برق نیاز دارد. در نتیجه اگر قصد خرید و اطلاع از قیمت دیزل ژنراتور را دارید و نمی دانید کدام یک را انتخاب نمایید؛ با مشاورین ما تماس حاصل نمایید تا شما را راهنمایی کنند.

پیشروموتور پارسیان دیزل

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت