معرفی انواع برد کنترل دیزل ژنراتور و کاربرد آن

برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور یکی از جوانب حیاتی در حوزه تأمین انرژی است که در بسیاری از صنایع، ساختمان‌ها، و مناطق دورافتاده برای تأمین برق ضروری است. این برد، به عنوان مرکزی مهم برای کنترل و مدیریت عملکرد ژنراتورهای دیزلی عمل می‌کند. با توجه به پیچیدگی ویژگی‌های این دستگاه‌ها، برد کنترل دیزل ژنراتور نقش اساسی در ایمنی، کارایی، و پایداری سیستم ایفا می‌کند. این برد با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته، قابلیت‌های هوشمندانه، و امکانات کنترلی متنوع، اطمینان از ارائه برق پایدار در شرایط گوناگون را فراهم می‌سازد. از ویژگی‌های این برد می‌توان به مانیتورینگ عملکرد موتور، کنترل بار، اجرای سیاست‌های بهینه‌سازی سوخت، و ایجاد ارتباط با سیستم‌های مدیریت انرژی اشاره کرد. به این ترتیب، برد کنترل دیزل ژنراتور ابزاری حیاتی و یکپارچه است که به بهره‌برداران امکان مدیریت اثربخش و پایدار این دستگاه‌ها را می‌دهد.

امروزه با توجه به قطعی های مکرر برق، داشتن یک دیزل ژنراتور برای ادامه فعالیت های صنعتی و اداری در مراکز مختلف ضروری است. دیزل ژنراتورها میتوانند برق بیمارستان ها، مدارس، مراکز علمی و پژوهشی، کارخانه جات و کارگاه های تولیدی را در شرایط اضطراری تامین کنند. علاوه بر این، برای تامین روشنایی در بسیاری از ویلاها و باغ هایی که در خارج از محدوده شهری قرار دارند، مناسب است.

در قدیم این موتورهای برق به صورت دستی در هنگام قطع برق، روشن یا خاموش می شد، اما امروزه با نصب بردهای کنترلی، می توان به صورت اتوماتیک و از راه دور، اقدام به کنترل و راه اندازی دیزل ژنراتورها کرد. اگر شما در تمام طول شبانه روز در محل کار یا باغ خود نیستید، با خرید و نصب یک برد کنترلی می توانید از راه دور، فعالیت موتور برق را کنترل کرده و در مواقع لزوم، اقدام به خاموش یا روشن کردن آن کنید.

برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور چیست؟

تمامی سیستم های الکتریکی یا مکانیکی دارای قطعه ای برای کنترل و همانگی اجزا هستند. این قطعه به آن ها کمک می کند تا بر عملکرد صحیح دستگاه نظارت داشته باشند. علاوه بر این، در صورت بروز اشکال در کارکرد سیستم، بتوانند توسط هشدارهای ارسالی از برد، از خرابی دستگاه اطلاع پیدا کنند.

برد کنترل در واقع صفحه نمایشگری است که مجموعه ای از پارامترها مثل ولتاژ، جریان، فرکانس و …. را نمایش می دهد و امکان تنظیمات گوناگون روی دستگاه را فراهم می سازد.

این بردها معمولا دارای چندین دکمه برای کنترل عملکرد دستگاه و انجام تنظیمات مختلف است که مهم ترین آن دکمه روشن، خاموش بوده که در تمامی بردهای کنترل وجود دارد. در ادامه انواع برد کنترل دیزل ژانراتور را برای شما معرفی خواهیم کرد:

برد استارت اتوماتیک

برد استارت اتوماتیک که به برد منوال نیز گفته می شود، یکی از رایج ترین بردهاست. وظیفه این برد حفاظت از موتور برق، راه اندازی و توقف موتور است. علاوه بر این، برد منوال قابلیت حفاظت از فشار روغن و دمای آب را در سیستم دارا می باشد. از دیگر امکانات این برد می توان موارد زیر را نام برد:

 • خواندن جریان خارج شده از ژنراتور
 • قابل نصب بر روی ژنراتورهای دیزلی و انواع گاز سوز
 • قابلیت استارت اتوماتیک موتور
 • دارای قابلیت زمان بندی خودکار برای راه اندازی موتور
 • محافظت از تمام پارامترهای الکتریکی ژنراتور

برد اضطراری

بردهای اضطراری که به برد amf یا چنج آور نیز معروف است، از انواع دیگر بردهای دیزل ژنراتور است. این برد تمامی امکانات لازم برای یک برد اتوماتیک را دارا است. ویژگی منحصر بفرد آن توانایی روشن شدن خودکار در هنگام قطع برق شهری است. از دیگر قابلیت های آن این برد، موارد زیر را می توان نام برد:

 • خواندن و نمایش دقیق جریان ژنراتور
 • محافظت از تمامی پارامترهای الکتریکی ژنراتور
 • قابلیت زمان بندی برای کار دستگاه
 • نمایش خطاهای حاصل از دستگاه
 • کنترل شیرهای سوخت و برق جرقه زن دستگاه

برد سنکرون

این برد را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین بردها برای ژنراتور تعریف کرد. برای هماهنگ کردن فعالیت چند ژنراتور با هم، از برد سنکرون استفاده می شود. این برد دارای بیشترین پارامترهای محافظتی برای دیزل ژنراتورهاست. از دیگر مشخصات این برد:

 • امکان هماهنگ سازی 32 دیزل ژنراتور
 • کنترل بار خروجی سیستم
 • حفاظت کامل از تمامی پارامترهای الکتریکی و مکانیکی
 • محافظت از اتصالات کوتاه موتور برق
 • بهینه سازی عملکرد دستگاه
 • امکان متصل شدن به بردهای دیگر به کار رفته در سیستم

 

کاربرد برد کنترل دیزل ژنراتور

کاربرد برد کنترل دیزل ژنراتور

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، مهم ترین کاربرد برد کنترل دیزل ژنراتور، راه اندازی خودکار موتور در هنگام قطع برق شهری است. داشتن پنل کنترل برای محافظت از کل مجموعه موتور برق الزامی است.

علاوه بر این کنترل میزان روغن موتور نیز از دیگر کاربردهای این برد در جهت حفاظت از دیزل ژنراتور است. می توانید با داشتن یک برد کنترل، خروجی ولتاژ را نیز کنترل کنید.

به تمام این موارد، اندازه گیری و نمایش میزان سوخت باقی مانده موتور را نیز اضافه کنید. با استفاده از بردهای کنترل، می توانید بدون نیاز به حضور و از راه دور، از عملکرد موتور برق خود آگاه شوید. از دیگر وظایف برد دیزل ژنراتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش دور موتور
 • آگاهی از میزان دمای آب
 • اطلاع از توان خروجی لحظه ای سیستم
 • تعیین میزان ولتاژ خروجی
 • نمایش سطح میزان فشار روغن

پیکربندی اضافی برد کنترل دیزل ژنراتور

پیکربندی‌های اضافی در زمانی که نیاز به تأمین برق اضطراری برای تأسیسات حیاتی احساس می‌شود، به کار می‌رود. این پیکربندی‌ها به امکان ایجاد ارتباط بین دو یا چند ژنراتور برق، به منظور تضمین پایداری و قابلیت اعتماد سیستم، می‌پردازد. ژنراتورهای دائمی و اصلی باید توانمندی داشته باشند که بتوانند بارهای مداوم را تأمین کرده و سیستم را در شرایط عادی حفظ نمایند. در عین حال، ژنراتورهای پشتیبان ثانویه باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا در صورت بروز خطا یا نقص در ژنراتورهای اصلی، بتوانند به صورت فوری بار را به عهده گرفته و پشتیبانی مورد نیاز را فراهم کنند.

فاکتورهای مهم بر قیمت کنترلر ژنراتور

عوامل متعددی بر قیمت کنترلر ژنراتور تأثیرگذارند که مهمترین آنها عبارتند از کشور سازنده، کیفیت محصول و برند. محصولاتی که از برندها و کشورهای اروپایی و آمریکایی به بازار عرضه می‌شوند، به دلیل استفاده از قطعات با کیفیت و اعتماد بیشتر، اغلب ترجیح مصرف‌کنندگان را جلب می‌کنند. این انتخاب معمولاً ناشی از تضمین کیفیت بالا و جلوگیری از هزینه‌های اضافی تعمیر و نگهداری است. به همین دلیل، کشور سازنده و برند محصول می‌توانند به عنوان عوامل اساسی در تعیین قیمت کنترلر ژنراتور محسوب شوند.

کشور سازنده، کیفیت محصول و برند

محصولات برندها و کشورهای اروپایی و آمریکایی، به دلیل کیفیت بالا و اعتماد بیشتر مصرف‌کنندگان، اغلب مورد ترجیح قرار می‌گیرند. این ترجیح ناشی از استفاده از قطعات با کیفیت در تولید و واردات مستقیم محصولات به بازار می‌باشد. مصرف‌کننان عمدتاً تمایل دارند در ابتدا هزینه بیشتری را بپردازند تا از کیفیت برتر و جلوگیری از هزینه‌های اضافی تعمیر و نگهداری بعدی بهره‌مند شوند.

قدرت و توان دیزل ژنراتور

میزان قدرت و توان دیزل ژنراتور به عنوان یک عامل مهم در تعیین قیمت کنترلر ایفا می‌کند. با افزایش توان دیزل ژنراتور، نیاز به برد کنترل با کیفیت و مقاوم بیشتری احساس می‌شود. این امر باعث افزایش قیمت کنترلر مرتبط می‌شود، زیرا نیاز به فناوری پیشرفته‌تر و قابلیت مدیریت بار بیشتر به وجود می‌آید.

نوع کاربری دیزل ژنراتور

تفاوت در مدل‌های صنعتی و خانگی دیزل ژنراتور تأثیر زیادی بر قیمت کنترلر دارد. کنترلرهای مرتبط با ژنراتورهای صنعتی به دلیل امکانات و قابلیت‌های بیشتر خود، هزینه بیشتری دارند نسبت به نسخه‌های خانگی.

امکانات برد دیزل ژنراتور

ویژگی‌ها و امکانات اضافی کنترلر نظیر نمایشگرها، آپشن‌ها و شاخص‌های نظارتی مؤثر بر قیمت آن هستند. برد دیزل ژنراتور با امکانات شخصی‌سازی بیشتر بر اساس نیاز مشتری، معمولاً قیمت بالاتری دارد.

دستی یا اتوماتیک بودن

نوع کنترلر (دستی یا اتوماتیک) نیز در تعیین قیمت تأثیرگذار است. کنترلرهای اتوماتیک با امکانات جلوگیری از خطاهای انسانی و اجرای عملکرد بدون نیاز به اپراتور، هزینه بیشتری دارند.

خدمات پس از فروش

وجود خدمات پس از فروش و نمایندگی معتبر برندها نیز به عنوان یک عامل اعتمادساز در تعیین قیمت کنترلر ژنراتور مطرح می‌شود. خدمات پس از فروش کارآیی و عملکرد برند را تضمین می‌کنند.

متعلقات متناسب سازی شده و شخصی سازی شده

قابلیت کنترل از راه دور و امکانات شخصی‌سازی شده نیز به عنوان یک عامل افزوده به قیمت کنترلر اضافه می‌شود. این امکانات به کاربر این امکان را می‌دهند که دستگاه را به دور از محل کنترل کرده و تنظیمات خاص خود را اعمال نمایند، که موجب افزایش هزینه نهایی می‌شود.

معرفی برند های معروف برد کنترل دیزل ژنراتور

معرفی برند های معروف برد کنترل دیزل ژنراتور

پنل های کنترل دیزل ژنراتور مانند تمامی تجهیزات دیگر در انواع و برند های مختلف تولید می شود که هر کدام کیفیت و کاربرد خاص خود را دارد. پس بهتر است قبل از اینکه برای خرید برد کنترل دیزل ژنراتور اقدام کنید، با این برندها آشنا شوید.

برند کومپ comAp

کومپ، برندی در زمینه تولید انواع لوازم جانبی و نرم افزاری محصولات کنترلی است. برد کنترلی ساخت این برند توانایی کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور، فاز ولتاژ و توان فعال را دارد. علاوه بر این، امکان کنترل و اتصال چند موتور برق به این پنل کنترلی وجود دارد. این شرکت یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان بردهای کنترلی است.

بردهای کنترل کومپ به شما در کنترل و نظارت بر موتورهای برق کمک می کنند و در اکثر مواقع برای خاموش و روشن کردن دیزل ژنراتور و کنترل پارامترهای مختلف آن استفاده می شود.

ویژگی های خاص پنل های کنترلی comAp :

 • دارا بودن مترجم داخلی PLC
 • قابلیت نظارت از راه دور
 • دارای نمایشگر داخلی
 • حفاظت و کنترل نقاط مشخص شده توسط کاربران
 • اندازه گیری دقیق RMS

برند دیتاکام

از بردهای پرطرفدار و پرکاربرد دیزل ژنراتورها در کشور ما، برد دیتاکام است که محصولی ترکیه ای می باشد. این پنل کنترلی، قابلیت ها و ویژگی های زیادی دارد و ماژول های گسترده ای را به کاربران ارائه می دهد. این برند محصولات خود را مطابق استانداردهای ایمنی و محیط زیستی طراحی و تولید کرده است.

دیتاکام یکی از ساده ترین و ارزان ترین برندها در زمینه طراحی و تولید پنل های کنترل دیزل ژنراتور است. استفاده از این برد کنترلی برای موتورهای برق ساخت کشورهای چین و ایران توصیه می شود.

ویژگی های خاص برد کنترل دیتاکام:

 • قابلیت کنترل از راه دور
 • دارا بودن سیستم کنترل دستی
 • دارا بودن نمایشگر جهت کنترل از راه دور
 • قابلیت ارسال پیامک وضعیت عملکرد موتور
 • قابل استفاده برای انواع ژنراتورهای گازی
 • پشتیبانی از فرکانس 400 هرتز
 • پشتیبانی از 3 زبان انگلیسی، ترکی و چینی
 • محافظت از سیستم الکتریکی دستگاه
 • دارای دو حالت کنترل دستی و اتوماتیک
 • امکان ثبت وقایع به همراه تاریخ و زمان

برند دیپ سی

مجموعه دیپ سی تولید کننده انواع پنل های کنترل برای حفاظت از اجزاء دیزل ژنراتور است. از بردهای این برند می توان برای کنترل و حفاظت تنها یک موتور برق بهره گرفت.این پنل، سرعت، فرکانس، ولتاژ و همچنین ساعت کار  ژنراتور را کنترل می کند. نمایش ولتاژ باتری نیز از دیگر کاربردهای پنل کنترل دیپ سی است.

برند Fortrust

یکی از برندهای معتبر چینی در زمینه تولید بردهای کنترل دیزل ژنراتور، Fortrust است. البته با وجود برندهای دیگر، این برد در ایران زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

سخن آخر

ژنراتورها از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل در هنگام قطع برق است. قطعی برق می تواند سبب بروز خسارت های مختلف به لوازم برقی و تاسیسات صنعتی شود. ژنراتورها را می توان به وسیله یک برد کنترل، به راحتی و از راه دور تنظیم و کنترل کرد.

تمامی دستگاه های الکتریکی از جمله دیزل ژنراتورها، برای هماهنگ سازی اجزاء داخلی خود نیاز به یک برد کنترل دارند که در مواقع اضطراری دستورهای لازم جهت اجرا را به آن ها ابلاغ کند.

بردهای کنترل دیزل ژنراتور، برندهای مختلفی در بازار دارد که هر کدام ویژگی ها و توانایی های خاص خود را دارند. با آگاهی از ویژگی ها و کاربردهای هر کدام از این برندها، انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع آن برای موتور برق شما، آسان تر می شود.

شرکت بازرگانی پیشرو موتور پارسیان دیزل، با دارا بودن سابقه ای طولانی و درخشان در زمینه تأمین و توزیع موتورهای برق، یکی از شرکت های پیشرو و مهم در این صنعت است.محصولات پارسیان دیزل، همگی به صورت مستقیم از تولید کننده ها تهیه شده به همین دلیل با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت به دست شما عزیزان می رسد.

 پشتیبانی فنی محصولات خریداری شده و تامین قطعات یدکی آن نیز از جمله تعهدات دیگر این شرکت به مشتریان است. در صورت نیاز به هرگونه پشتیبانی یا راهنمایی در زمینه خرید انواع ژنراتور و بردهای کنترلی آن، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 • برد کنترل دیزل ژنراتور چیست و چه کاربردی دارد؟

در قدیم این موتورهای برق به صورت دستی در هنگام قطع برق، روشن یا خاموش می شد، اما امروزه با نصب بردهای کنترلی، می توان به صورت اتوماتیک و از راه دور، اقدام به کنترل و راه اندازی دیزل ژنراتورها کرد. اگر شما در تمام طول شبانه روز در محل کار یا باغ خود نیستید، با خرید و نصب یک برد کنترلی می توانید از راه دور، فعالیت موتور برق را کنترل کرده و در مواقع لزوم، اقدام به خاموش یا روشن کردن آن کنید.

 • برای خرید دیزل ژنراتور از چه طریقی میتوانیم اقدام نماییم؟

شرکت بازرگانی پیشرو موتور پارسیان دیزل، با دارا بودن سابقه ای طولانی و درخشان در زمینه تأمین و توزیع موتورهای برق، یکی از شرکت های پیشرو و مهم در این صنعت است.برای خرید دیزل ژنراتور میتوانید با کارشناسان فروش ما با شماره 33940444-021 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت