بررسی چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت ماهانه، هفتگی و روزانه

چک لیست بازدید دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور در تولید انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از مهم ترین انواع انرژی در زندگی انسان ها به شمار می رود. بنابراین می بایست به چک لیست بازدید دیزل ژنراتور جهت جلوگیری از خرابی های احتمالی توجه زیادی شود.

بازدید و بررسی دیزل ژنراتور باید به طور منظم و به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه انجام گیرد تا بتوان از آن بدون بروز هیچ مشکلی و با کارایی بالا در مدت زمان طولانی تری استفاده نمود. این بررسی ها به رفع خرابی ها در کوتاه ترین زمان ممکن یا جلوگیری از وقوع مشکلات بیشتر کمک خواهند کرد.

چک لیست نگهداری دیزل ژنراتور به صورت روزانه

تعمیر و نگهداری ژنراتور در درجه اول شامل بررسی های روزانه ای می شود که توسط تیم فنی در شرکت انجام می گیرند. این بررسی ها به شرح زیر هستند.

 • بررسی سطح آب سرد
 • بررسی سطح روغن موتور
 • بررسی شارژ باتری
 • بررسی نشت (در صورت وجود، اطلاع رسانی به سرویس)
 • ژنراتور باید هفته ای یک بار به مدت 10 دقیقه بدون هیچ عملکردی کار کند.

بازدید ژنراتور به صورت دوره ای

نگهداری دیزل ژنراتور به صورت هفتگی

در طول هر بازرسی به صورت هفتگی باید از عدم نشت روغن دیزل ژنراتور اطمینان حاصل نموده و آن را تمیز کرد. در بازرسی هفتگی آن باید اطمینان یافت که هیچ جونده، پرنده یا حشره مضر به واحد دربسته نفوذ پیدا نکرده است. همچنین در چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت هفتگی موارد زیر باید مورد بررسی قرار گیرند.

 1. انجام بازرسی بصری
 2. راه اندازی ژنراتور
 3. بررسی سطح مایعات
 4. بررسی وجود نشتی
 5. بررسی حالت خودکار
 6. بررسی سطح سوخت و روشن کردن موتور: می بایست دیزل ژنراتور را به مدت 30 دقیقه یا بیشتر روشن بگذارید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند.
 7. بررسی سیستم اگزوز پس از راه اندازی ژنراتور: در این بررسی صدا خفه کن، منیفولد و لوله اگزوز نیز باید از نظر نشتی مورد بررسی قرار گیرند. لوله ها نباید هیچ یک از اجزای مجاور را بیش از اندازه گرم کنند. همچنین باید به نشانه ‌های آتش‌ سوزی، مانند لرزش، دود، یا نوسانات برق نیز توجه کرد.

نگهداری دیزل ژنراتور به صورت ماهانه

با این که تعمیر و نگهداری روزانه و هفتگی ژنراتور توسط کاربر کافی است، شاید بهتر باشد که بررسی های ماهانه توسط یک تکنسین متخصص و آموزش دیده انجام گیرند. در بررسی و چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت ماهانه، کابل های باتری و سطوح الکترولیت بررسی خواهند شد.  در این بررسی باید سرپوش های پلاستیکی از درگاه های سلول برداشته شوند و از یک براش و مقداری جوش شیرین برای تمیز کردن خوردگی یا کثیفی استفاده کرد.

در بررسی ماهانه سطح مایع خنک کننده و روغن موتور نیز باید مورد بررسی قرار گیرند. روغن باید نزدیک به پر باشد؛ اما سرریز نشود. در این بررسی علائم نشتی در خطوط روغن یا مایع خنک کننده باید جدی گرفته شوند. غلظت مایع خنک کننده نیز مهم است و باید تقریبا نیمی از آن آب تصفیه شده و نیمی دیگر حاوی ضد یخ باشد. در مناطق با خطر یخ زدگی، سطح ضد یخ می تواند تا 60٪ (اما نه بالاتر) در نظر گرفته شود.

در بررسی ماهانه از بانک بار برای انجام آزمایش بار ماهانه حداقل به مدت 1 ساعت استفاده خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در حالت ایده آل است. همچنین باید آزمایش وزن مخصوص الکترولیت یا آزمایش هدایت الکتریکی نیز در این زمان انجام گیرد. در زیر چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت ماهانه آمده است:

 • تمیز کردن ژنراتور
 • تمیز کردن محیط اطراف
 • بررسی سطح مایع خنک کننده موتور
 • چک کردن شارژر باتری
 • بررسی سطح روغن موتور: روغن را باید بعد از 100 ساعت استفاده و بار اول زودتر تعویض کرد. توصیه می شود که اولین تعویض روغن بعد از 30 ساعت انجام گیرد.

بررسی دیزل ژنراتور

مزایا استفاده از چک لیست بازدید ژنراتور چیست؟

چک لیست بازدید دیزل ژنراتور کمک می کند تا بتوان مشکلات ژنراتور را در اسرع وقت شناسایی و تعمیر کرد. بسیاری از ژنراتورها بلافاصله علائم خرابی را نشان نخواهند داد. در واقع تا زمانی که برق قطع نشود و ژنراتور کار نکند نمی توان به مشکل خرابی آن پی برد.

بازدید و نگهداری پیشگیرانه منظم به تکنسین این امکان را می دهد تا مشکلات این موتور را شناسایی نموده و قبل از بدتر شدن، آن ها را برطرف سازد. در ادامه در خصوص مزایای استفاده از چک لیست بازدید دیزل ژنراتور اطلاعات بیشتری ارائه شده اند.

 1. چک لیست بازدید دیزل ژنراتور عملکرد مناسب را تضمین می کند.

با داشتن چک لیست، موارد مهم زیر قابل بررسی خواهند بود.

 • سرعت موتور
 • سطح مایع و روغن
 • فیلتر روغن و فیلتر هوا
 • تسمه ها، شیلنگ ها، خطوط، کانکتورها و سایر لوازم جانبی
 • کنترل پنل و همچنین موتور
 • سیستم خنک کننده
 • اتصالات تغذیه ژنراتور
 • کابل های باتری و پایانه های باتری
 • سیستم اگزوز و …

بررسی منظم همه این جوانب این اطمینان را حاصل می کند که ژنراتور همواره عملکرد بهینه ‌ای دارد.

 1. چک لیست دیزل ژنراتور از تولید مونوکسید کربن و مسمومیت جلوگیری می کند.

در صورتی که موتور احتراق داخلی ژنراتور به طور منظم بازدید و تعمیر نشود، مستعد تولید مونوکسید کربن است. این گاز در صورت استنشاق، کشنده خواهد بود. با بازدید منظم می توان اطمینان یافت موتور به گونه ای قرار گرفته که بخار را در خارج از محیط به جای داخل آزاد می کند. برای این منظور، تمیز نگهداشتن ژنراتور نیز می تواند بسیار مفید باشد.

     3. چک لیست بازدید دیزل ژنراتور کارایی ژنراتور را افزایش می دهد.

زنبورها، پرندگان، موش‌ صحرایی، مار و سایر موجودات می ‌توانند محل ژنراتور شما را آلوده کنند. در طول بازدید منظم، تمام قسمت های ژنراتور از آلودگی ها و زباله های احتمالی آسیب رسان مورد بررسی قرار گرفته و تمیز می شوند. در واقع، تکنسین باتری‌ های ژنراتور را جدا کرده و مجددا متصل می‌ کند تا اطمینان یابد که هیچ مشکل اساسی وجود ندارد. انجام این کار مطابق با برنامه تعمیر و بازدید که توسط سازنده موتور توصیه شده، به بهبود راندمان ژنراتور کمک خواهد کرد.

نگهداری دیزل ژنراتور

     4. نگهداری ژنراتور به جلوگیری از مشکلات سوخت کمک می کند.

مخزن سوخت دیزل را باید حداقل دو بار در سال خالی و مجددا پر کرد. زیرا این سوخت با گذشت زمان خراب خواهد شد؛ به خصوص زمانی که ژنراتور برای مدت طولانی کار نکند. از این رو توصیه می شود که سیستم سوخت را به طور کامل تخلیه نمایید.با تعمیر و چک لیست بازدید دیزل ژنراتور سطح سوخت بررسی شده و منبع تغییر می کند؛ بنابراین مشکلات ناشی از سوخت حذف خواهند شد.

      5. نگهداری ژنراتور باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

نادیده گرفتن چک لیست بازدید منظم ژنراتور می تواند منجر به انجام تعمیرات پرهزینه در دراز مدت شود. بنابراین، به نفع شماست که از انجام کارهای اساسی تعمیر و نگهداری مانند تعویض فیلتر سوخت، تعویض فیلتر هوا، تخلیه مایع خنک ‌کننده، تعویض فیلتر مایع خنک ‌کننده، بررسی منبع سوخت و … اطمینان حاصل نمایید.

اگر این تعمیر و نگهداری برای مدت نسبتا طولانی نادیده گرفته شود، حتی ممکن است منجر به تعویض کل واحد گردد که می تواند هزینه زیادی را در بر داشته باشد؛ به خصوص که هزینه این موتورها دائما در حال افزایش است.

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

سخن پایانی

دیزل ژنراتورها نقش مهمی در بسیاری از محیط‌ ها از جمله مدارس، ساختمان‌ های دولتی، بیمارستان‌ ها و موارد دیگر دارند. در صورت خرابی شبکه برق، این موتورها منبعی را برای تامین انرژی فراهم می ‌کنند. در واقع موتورهای دیزل منبع قابل اعتماد و مقرون به صرفه ای برای تامین انرژی پشتیبان هستند.

غفلت از مراقبت و نگهداری مناسب از آن ها، خطر خرابی را در زمانی که بیشتر به آن ها نیاز است افزایش می دهد. ژنراتورها به اندازه شبکه برق استاندارد ساختمان به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. استفاده از چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به جلوگیری از خرابی این موتورها و افزایش عمر کارکرد آن ها کمک بزرگی خواهد کرد.

پیشروموتور پارسیان دیزل

 

سوالات متداول

 • چگونه با باتری‌های ژنراتور برخورد کنیم؟

باتری‌ ها را به طور دوره‌ ای بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که سطح الکترولیت‌ ها مناسب است. اگر سطح آن ها کم است، با آب منقلی کنید. همچنین، از تخلیه کامل باتری‌ ها جلوگیری کنید و در صورت نیاز، باتری‌ ها را شارژ کنید.

 • چگونه سیستم خنک‌کننده دیزل ژنراتور را نظافت کنیم؟

سیستم خنک‌ کننده باید به طور دوره‌ ای با یک شلنگ آب شسته شود. از هر گونه رسوبات، گرد و غبار و اشیاء غیرضروری دوری کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که فن‌ های خنک‌ کننده درست کار می‌ کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت