مراحل و مفاهیم کوپله کردن دیزل ژنراتور

کوپله کردن دیزل ژنراتور

کوپله کردن دیزل ژنراتور یک فرآیند اساسی و حیاتی در عملکرد این دستگاه‌ها است. در واقع، کوپله کردن به معنای ایجاد اتصال مطلوب و مناسب بین دیزل (موتور) و ژنراتور است تا این دو در یک حالت هماهنگ و بهینه کار کنند. این فرآیند از مراحل مختلفی تشکیل شده است که از ساخت شاسی مناسب و استحکام آن تا تست آب بندی و ترازسازی، هر یک به کار می‌روند.

در ابتدا، انتخاب و ساخت یک شاسی مناسب برای دیزل و ژنراتور از اهمیت خاصی برخوردار است. استفاده از جنس فلز با استحکام و دوام بالا، ایجاد فرم مناسب از طریق برش و خم‌کاری، و تست آب بندی بر روی شاسی بخشی از این مراحل است. در این فرآیند، موتور و ژنراتور به شکل صحیح بر روی شاسی قرار می‌گیرند.

همچنین، ایجاد تابلو برق با کیفیت برای کنترل عملکرد دیزل ژنراتور از جمله اقدامات حیاتی است. این تابلو شامل پنل کنترل برنامه‌ریزی شده، کلیدهای فیزیکی جهت راه‌اندازی دیزل، نمایشگرهای مختلف و سایر اجزای مرتبط است.

با در نظر گرفتن عوامل موثر بر کیفیت کوپلینگ ژنراتور، از جمله موتور، تابلو برق و ژنراتور، مشخص می‌شود که هر یک از این عوامل بر کیفیت نهایی دستگاه تأثیر مهمی دارد. به عبارت دیگر، استفاده از قطعات با کیفیت بالا در تولید دیزل ژنراتور، تأثیر به‌سزایی در بهبود کارایی و اعتبار این دستگاه‌ها دارد.

در نهایت، باید توجه داشت که کیفیت کوپله کردن دیزل ژنراتور نه تنها به انتخاب مواد اولیه بلکه به دقت در هر یک از مراحل تولید و مونتاژ بستگی دارد. به همین دلیل، تولیدکنندگان در تمامی مراحل موظف به رعایت استانداردهای کیفیتی بالا هستند تا دیزل ژنراتورهایی با کارایی بی‌نظیر و استحکام فوق‌العاده ارائه دهند.

مفهوم کوپله ژنراتور

در رابطه با معنی و مفهوم کوپله کردن دیزل ژنراتور ابتدا باید بدانیم که دیزل ژنراتور چیست؟ و سپس باید عرض کنیم که این موضوع بدین معناست که دیزل و ژنراتور باید در یک حالت مطلوب و مناسب در کنار هم قرار گرفته و شروع به کار کنند. به زبان ساده این فرآیند به این صورت می‌باشد که ابتدا یک شاسی مناسب برای قرار گرفتن دیزل و ژنراتور بر روی آن ساخته شده و سپس یک تابلو کنترل ارتباط بین این دو در کنار آن ها قرار  می‌گیرد.

به این عمل که موجب درست کار کردن دیزل ژنراتور می‌شود کوپل موتور و ژنراتور می‌گویند، البته کوپله کردن نیز به همین آسانی نبوده و دارای یک سری نکات مهم و قابل توجه می‌باشد. در ادامه این مطلب بیشتر به آشنایی با مفهوم این موضوع و نوع ساخت آن خواهیم پرداخت.

کوپله فابریک در دیزل ژنراتور

کوپله فابریک در دیزل ژنراتور

کوپله فابریک به کوپله هایی می‌گویند که عمل کوپله کردن آن توسط کشور های خارجی صورت می‌گیرد. یعنی به نوبه ای اتصال های دیزل و ژنراتوری که در میهن و کشور عزیزمان ایران صورت نگیرد نوعی کوپله فابریک به شمار می‌رود.

البته لازم به ذکر است که در ایران نیز بعضی از شرکت ها دست به تولید و کوپله کردن دیزل های ژنراتور می‌زنند که آن ها را دیزل ژنراتور کوپله می‌نامند. این اصطلاح (کوپله فابریک) در بازار دیزل های ژنراتوری بسیار مطرح بوده و معنا کوپله کردن دیزل ژنراتور در کشور های خارجی را به خود اختصاص می‌دهد.

این اصطلاح بدین معناست که شرکت های خارجی در خارج از ایران دست به بستن و کوپله کردن دیزل ژنراتور زده اند، اما باید بدانید که این موضوع به هیچ وجه دلیلی بر کیفیت بالا نداشته و نمی‌توان کوپله های فابریک را به عنوان کوپله دیزل ژنراتور  بسیار مرغوب و با کیفیت تر کوپله های داخلی معرفی کرد.

بلکه ممکن است برخی کوپله های تولید شده در کشورمان ایران کیفیت بالاتری را نسبت به این نوع کوپله های فابریک به خود اختصاص دهد. اما به طور کلی هر کوپله ای با هر درجه کیفیتی توسط شرکت های داخلی و یا خارجی تولید و سپس در بازار عرضه می‌گردد.

مراحل کوپلینگ دیزل ژنراتور

شاید برایتان سوال باشد که عمل کوپله کردن چگونه صورت گرفته و چطور اتصال بین دیزل و ژنراتور را بر روی شاسی برقرار می‌کنند، از همین جهت این قسمت از مطلب را به پاسخ به این سوال پرداخته و شما را با تمامی مراحل کوپله کردن آشنا خواهیم کرد.

شاسی دیزل ژنراتور

مرحله اول برای انجام عمل کوپله کردن ساخت یک شاسی مطلوب و مناسب است. شاسی ها با میزان مقاومت و استحکام مختلفی ساخته می‌شوند اما در تولید اکثر آن ها جنس فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان استحکام و دوام شاسی به ترکیبات و نوع آلیاژ بستگی دارد.

انتخاب ورق برای تولید شاسی باید به گونه ای باشد که به علاوه ویژگی بهینه بودن استحکام بالایی در برابر فشار و یا وزن های احتمالی که ممکن است بر روی آن وارد شود داشته باشد.شاسی ها توسط دستگاه های برش به اشکال مناسب تبدیل شده و اگر لازم باشد ورق ها را منحنی و خمیده می‌کنند تا شاسی تبدیل به فرم مطلوب و مورد نظر شود.

سپس برای مطمئن شدن از مقاومت شاسی، آن را کلاف می‌کنند. کلاف به معنای آب بندی، جوش زدن و تراز کردن شاسی است.تمامی این فعالیت ها در جهت صاف کردن شاسی صورت می‌گیرد، چرا که اگر شاسی سطحی کاملا صاف نداشته باشد، دیزل ژنراتور هنگام کار می‌لرزد و از همین رو درصد خطر  خرابی و آسیب رسیدن به قطعات دستگاه افزایش می‌یابد.

لازم به ذکر است که شاسی کوپله کردن دیزل ژنراتور را دو قسمت تشکیل می‌دهند، در قسمت اول قطعات قرار گرفته و در قسمت دوم یا میانی مخزن سوخت جای می‌گیرد.

تست آب بندی

بعد از انجام تمامی عملیات های لازم بر روی شاسی، حال نوبت تست آب بندی دستگاه جهت کوپله کردن دیزل ژنراتور می‌رسد. افراد در این مرحله شاسی را بررسی می‌کنند تا مشکل نشت گاز در آن مشاهده نشود. سپس تمامی مراحل ایجاد حفره بر روی سطح مخزن صورت می‌گیرد.

تراز سازی

در قدم آخر کوپله کردن دیزل ژنراتور عمل ترازسازی انجام می‌شود، همچنین بررسی های لازم برای تراز بودن مکان قرار گیری دیزل و ژنراتور نیز باید با دقت کافی و به صورت جداگانه انجام شود. بهتر است برای جلوگیری از لرزش و تکان خوردن قطعات حین کار کردن دیزل، از لرزه گیر استفاده شود.

ناگفته نماند که رنگ کردن شاسی با رنگ های مرغوب و با کیفیت که از زنگ زدن و مرطوب شدن دستگاه جلوگیری می‌کند نیز از نکته های مهم و قابل توجه کوپله کردن دیزل ژنراتور به شمار می‌رود.

ساخت تابلو برق برای کنترل عملکرد درست دیزل ژنراتور

ساخت تابلو برق برای کنترل عملکرد درست دیزل ژنراتور

ساخت تابلو نیز از دیگر نکات مهم کوپله کردن دیزل ژنراتور می‌باشد، بر روی صفحه این تابلو یک پنل مستطیل طور مشاهده می‌شود که آن را برنامه کنترل دستگاه می‌نامند. کلید های فیزیکی که بر روی این پنل ساخته شده برای شروع راه اندازی دیزل کاربرد دارند.

همچنین یک نمایشگر کوچک، ساعات کارکرد دستگاه و مشخصات دیگر هم چون حالت کلی زمان روشن بودن دیزل را برای ما به نمایش می‌گذارد و اگر در عملکرد دیزل مشکلی رخ دهد، این پنل اطلاع رسانی لازم را در جهت خرابی دستگاه انجام می‌دهد.

 کوپله کردن ژنراتور مدل یک سر بلبرینگ

برای کوپله کردن این نوع دستگاه صفحه ای که به موتور وصل می‌‌کنند همان عامل اتصال موتور و ژنراتور می‌باشد. از کوپلینگ صفحه ای برای کاپل کردن ژنراتور های بیش از 40 وات استفاده می‌شود.

کوپله کاری ژنراتور مدل دو سر بلبرینگ

برای کوپله کردن این نوع ژنراتور قسمتی از صفحه را به موتور وصل می‌کنند. بخش های دیگر نیز با کمک شفت به ژنراتور وصل می‌شود. اگر ژنراتور ما تک بلبرینگ باشد بهتر است برای عمل کوپلینگ از فلایول استفاده نمود.

عوامل موثر بر کیفیت کوپلینگ ژنراتور

از دسته عواملی که نقش بسیاری را در کیفیت کوپله کردن دیزل ژنراتور ایفا می‌کنند می‌توان به عواملی هم چون موتور، نوع تابلو برق و ژنراتور اشاره کرد. در واقع منظور از نوع، کیفیت قطعاتی است که در تولید این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور مثال عواملی همانند کیفیت تجهیزات به کار رفته در تولید و ساخت تابلو، اهمیت زیادی در کوپلینگ دارد. همچنین کیفیت شاسی و نوع آلیاژ استفاده شده در ساخت آن نیز کیفیت کوپلینگ را تا درصد قابل توجهی تامین می‌کند.

طبق معمول دیزل ژنراتور هرچه کیفیت بیشتری را به خود اختصاص دهد، بی شک کاربردی مطلوب تر و همچنین ارزش مادی بالاتری را نیز به خود اختصاص خواهد داد.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

کلام آخر

در دنیای امروز، تجهیزات و وسیله های بسیار پیشرفته و مدرنی جهت مصارف گوناگون افراد مورد استفاده آن ها قرار می‌گیرد، این وسیله های امروزی ساختار پیچیده و عجیبی را به خود اختصاص می‌دهند که البته در عین این پیچیدگی قابلیت های مطلوب و کاربردی نیز به خود اختصاص می‌دهند.

این وسیله ها و ابزارها زندگی را تا حدودی برای افراد آسان تر کرده و موجب سهولت انجام کار و فعالیت های مختلف می‌شود.اگر بخواهیم تک تک این تجهیزات پیشرفته را برای شما بازگو کنیم، به زمان بسیار طولانی احتیاج خواهیم داشت. ما در این مطلب تا حدودی شما عزیزان را با کوپله کردن دیزلی ژنراتور آشنا نموده و سعی کردیم اطلاعات مختصری راجع به این موضوع در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده و همواره بتواند برای انجام یک فعالیت، هرچند یک فعالیت بسیار کوچک شما عزیزان را یاری کند.

سوالات متداول

  • کوپله کردن به چه معناست؟

این موضوع بدین معناست که دیزل و ژنراتور باید در یک حالت مطلوب و مناسب در کنار هم قرار گرفته و شروع به کار کنند. به زبان ساده این فرآیند به این صورت می‌باشد که ابتدا یک شاسی مناسب برای قرار گرفتن دیزل و ژنراتور بر روی آن ساخته می‌شود. سپس یک تابلو کنترل ارتباط بین این دو در کنار آن ها قرار  می‌گیرد.

  • برای خرید دیزل ژنراتور از چه طریقی باید اقدام نماییم؟

شرکت بازرگانی پیشرو موتور پارسیان دیزل با سال ها تجربه در امر تامین و پشتیبانی انواع دیزل ژنراتور با بهره گیری از آموزش های تخصصی سازندگان بزرگ دیزل و ژنراتور یک شرکت پیشرو در این صنعت می باشد.برای خرید دیزل ژنراتور با کارشناسان فروش ما با شماره 33940444-021 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت