ژنراتور برق چگونه کار می کند؟

ژنراتور برق چگونه کار میکند

ژنراتور برق به ماشینی گفته می شود که برای ایجاد نیروی الکتریکی استفاده می شود و می تواند برای هر تعداد برنامه از ابزار قدرت کوچک تا کاربردهای بزرگ صنعتی استفاده شود. این یک گزینه محبوب برای استفاده از انرژی شبکه تولید شده از توربین های بادی یا سوخت های فسیلی و یک توربین بخار ولتاژ بالا در یک نیروگاه است.

انواع مختلفی از ژنراتورها از ژنراتورهای بنزینی ، ژنراتورهای قابل حمل وجود دارد. برای ژنراتورهای خانگی که ممکن است با گاز طبیعی کار کنند ، ژنراتورهای آماده به کار برای قطع برق و ژنراتورهای صنعتی بسیار بزرگتر نیز وجود دارند. با این حال در این مقاله ، ما به طور خاص در مورد ژنراتورهای دیزل صحبت خواهیم کرد.

متخصصان باتجربه پارسیان دیزل همه آنچه را که باید در مورد ژنراتورهای دیزل بدانید، به شما آموزش می دهند. بنابراین ، این وبلاگ چگونگی عملکرد یک ژنراتور برق و اینکه مولفه های اصلی سازنده چه عواملی هستند را توضیح می دهد.

چگونه برق تولید می شود؟

یک توضیح ساده برای این امر این است که دیزل ژنراتورها به عنوان یک ماشین الکتریکی کار می کنند که یک منبع انرژی را به شکل دیگری از انرژی تبدیل می کنند. در این حالت ، یک ژنراتور برق با گرفتن انرژی مکانیکی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی کار می کند.

برخلاف آنچه بسیاری تصور می کنند ، در واقع هیچ “ایجاد” برق وجود ندارد. یک ژنراتور الکتریکی یا چند ژنراتور همزمان نمی تواند باعث شود برق از هوای نازک ظاهر شود. همه اینها مربوط به تئوری القای الکترومغناطیسی مایکل فارادی است ، که با مرور قسمتهای مختلف ژنراتور ، در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

قطعات اصلی ژنراتور برق

هر دیزل ژنراتور حداقل از 9 قسمت مختلف – اما به همان اندازه مهم – تشکیل شده است که عبارتند از:

  • موتور دیزل
  • دینام
  • سیستم سوخت
  • تنظیم کننده ولتاژ
  • سیستم خنک کننده و سیستم اگزوز
  • سیستم روغن کاری
  • شارژر باطری
  • صفحه کنترل
  • قاب اصلی یا Skid

 

برای درک بهتر نحوه کارکرد یک ژنراتور نیرو برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی ، به نقش همه این اجزا، خواهیم پرداخت، از موتور دیزل شروع می شود.

مقاله مرتبط: طول عمر ژنراتور دیزل چقدر است؟

موتور دیزل

این به سادگی یک موتور دیزلی اساسی است و با موتورهای موجود در اتومبیل ها، وانت ها، کامیون ها یا سایر وسایل نقلیه بزرگ تفاوتی ندارد. این منبع انرژی مکانیکی است و اندازه موتور مهم است. اگر می خواهید خروجی ژنراتور بزرگتری داشته باشید، به موتور بزرگتری نیاز دارید. هرچه موتور بزرگتر باشد، توان تولید برق بیشتری نیز دارید.

دینام

این اساساً مولفه ای است که وظیفه تولید نیرو را دارد. در اینجا ، می بینیم که مفهوم القای الکترومغناطیسی به کار می رود.

دینام از بسیاری از اجزای پیچیده تشکیل شده است ، اما یکی از مهمترین جنبه ها روتور است. این یک شافت است که می چرخد ​​- توسط انرژی مکانیکی تأمین شده توسط موتور هدایت می شود – با آهن ربا های دائمی متعددی که در اطراف آن ثابت شده اند. با این کار این یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

این میدان مغناطیسی ایجاد شده به طور مداوم در اطراف قسمت مهم دیگری از دینام می چرخد: استاتور. به بیان ساده ، این نوعی هادی الکتریکی مختلف است که به سختی از هسته آهن پیچیده شده است. اینجاست که همه چیز کمی علمی تر می شود. طبق اصل القای الکترومغناطیسی ، اگر یک رسانای الکتریکی ثابت بماند و یک میدان مغناطیسی به دور آن حرکت کند ، جریان الکتریکی القا می شود.

به طور خلاصه، دینام انرژی مکانیکی ایجاد شده توسط موتور دیزل را می گیرد و باعث چرخش روتور می شود تا یک میدان مغناطیسی ایجاد کند که در اطراف استاتور حرکت می کند و در نتیجه جریان متناوب ایجاد می شود.

سیستم سوخت

سیستم سوخت به طور عمده از یک مخزن سوخت با لوله ای تشکیل شده است که آن را به موتور متصل می کند. در اینجا می توان دیزل را مستقیماً به موتور رساند ، که سپس کل فرآیند توضیح داده شده در بالا را شروع می کند. اندازه مخزن سوخت در نهایت تعیین می کند که یک ژنراتور برای چه مدت می تواند فعال بماند.

طیف وسیعی از ژنراتورهای سایبان ساکت ما معمولاً به صورت استاندارد با مخازن سوخت موجود در پایه ژنراتور الکتریکی ارائه می شوند. در صورت نیاز به ظرفیت سوخت بیشتر ، ما می توانیم یک مخزن سوخت پایه ساخته شده به صورت سفارشی طراحی و تولید کنیم ، یا اینکه واحد را می توان به یک مخزن سوخت فله اضافی متصل کرد.

برای پروژه های بزرگتر تولید کننده برق که نیاز به نصب ژنوس در محفظه صوتی دارند ، سیستم های سوخت جداگانه معمولاً نصب می شوند یا در داخل محفظه ، در زیر محفظه یا حتی گاهی اوقات درهر دو قرار می گیرند.

تنظیم کننده ولتاژ

در اینجا ، ما پیچیده ترین قسمت یک مولد برق را داریم. تنظیم کننده ولتاژ یک هدف کاملاً واضح را دارد: تنظیم ولتاژ خروجی. موارد زیادی وجود دارد که فقط در این مقاله توضیح داده شده است ، ما احتمالاً به یک قطعه کاملاً جداگانه برای توصیف کل روند تنظیم ولتاژ احتیاج داریم.

به زبان ساده ، این اطمینان حاصل می کند که ژنراتور در یک ولتاژ ثابت خوب تولید برق می کند. بدون آن ، نوسانات عظیم وابسته به سرعت کار موتور را مشاهده خواهید کرد. نیازی به گفتن نیست که تمام تجهیزات الکتریکی مورد استفاده ما قادر به مدیریت چنین منبع تغذیه ناپایداری نخواهند بود. بنابراین ، این قسمت جادوی خود را برای صاف و ثابت نگه داشتن همه چیز به کار می گیرد.

سیستم خنک کننده و سیستم اگزوز

این دو مولفه هر دو نقش بسیار مهمی دارند و خبر خوب این است که درک آنها آسان است! یک سیستم خنک کننده برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ژنراتور شما کار می کند. در ژنراتور یک خنک کننده وجود دارد که تمام انرژی گرمای اضافی تولید شده توسط موتور و دینام را خنثی می کند. سپس مایع خنک کننده تمام این گرما را از طریق یک مبدل حرارتی می گیرد و در خارج از ژنراتور خلاص می شود.

سیستم اگزوز مانند اگزوز اتومبیل شما کار می کند. هر نوع گاز تولید شده توسط موتور دیزل را می گیرد ، آنها را از طریق سیستم لوله کشی وارد می کند و آنها را از ژنوت خارج می کند.

سیستم روغن کاری

این قطعه به موتور متصل می شود و روغن را از طریق آن پمپ می کند تا اطمینان حاصل کند که همه قطعات به نرمی کار می کنند و در برابر هم آسیاب نمی شوند. بدون آن موتور خراب می شود.

شارژر باتری

تمام موتورهای دیزلی به یک موتور الکتریکی کوچک نیاز دارند تا بتواند آن را عملی کند. این موتور کوچک نیاز به باتری دارد که باید شارژ شود. شارژر باتری آن را خوب یا پر از شارژ نگه می دارد ، چه توسط یک منبع خارجی چه از خود ژنراتور.

صفحه کنترل

این فقط جایی است که ژنراتور کنترل و کار می کند. در ژنراتور استارت الکتریکی (یا استارت خودکار) تعداد زیادی کنترل در اینجا پیدا می کند که به شما امکان می دهد کارهای مختلفی انجام دهید یا ارقام خاصی را بررسی کنید. این می تواند شامل مواردی از دکمه استارت و سوئیچ فرکانس ، نشانگر سوخت موتور ، نشانگر دمای خنک کننده و موارد دیگر باشد.

قاب اصلی مونتاژ

هر ژنراتور باید به نوعی مهار شود ، و این همان چارچوب اصلی مونتاژ است. این ژنراتور را در خود جای داده است و در آن مکان ساخته شده است که تمام قسمت‌های مختلف بر روی آن ساخته می شوند. همه چیز را در کنار هم نگه می دارد و می تواند یک طرح باز باشد – یا بسته (سایبان) برای محافظت بیشتر و کم بودن صدا. ژنراتورهای فضای باز به طور معمول در یک قاب محافظ قرار می گیرند که ضد آب و هوا است تا از آسیب دیدن آن جلوگیری کند.

تا اینجا با قطعات اصلی ژنراتور برق دیزلی آشنا شدید.  موتور دیزلی انرژی مکانیکی دینام را تأمین می کند ، سپس به لطف میدان مغناطیسی تولید یک القای الکترومغناطیسی به جریان الکتریکی تبدیل می شود. اما ، اکنون شما می دانید که دقیقاً چگونه این اتفاق همراه با تمام قسمتهای مختلف درون یک ژنراتور برق می افتد.

منبع: adeltd

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت