ژنراتور برق چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با طرز کار ژنراتور

طرز کار ژنراتور

جهان امروز ما را فناوری می‌سازد و در این جهان، شبکه برق، به دستگاه گردش خون می‌ماند که سوخت موردنیاز هر کدام از اعضاء پیکر بنی‌آدم را به آن می‌رساند. اما اگر برق قطع شد چه؟ یا اگر در جایی بودیم که دسترسی به شبکه سراسری وجود نداشت؟ اگر خونی نباشد، رگ‌ها به چه‌کار می‌آیند؟ ژنراتور، دستگاهی نجات‌بخش است که هنگام قطعی برق وارد عمل می‌شود و برق موردنیاز ما را فراهم می‌کند. این نوشتار در مجله پارسیان دیزل، راهنمای شما برای درک طرز کار ژنراتور ها خواهد بود.

اجزای اصلی ژنراتور و نحوه عملکرد آنها

ژنراتورها برای تولید برق به گروهی هماهنگ متکی هستند. بیایید نگاهی به عضوهای کلیدی این گروه کنیم.

 1. محرک اصلی: با تبدیل انرژی به چرخش کارها را به جریان می‌اندازد؛ می‌تواند یک موتور بنزینی یا دیزلی باشد؛ یا وسیله‌ای برای بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید پذیر، مانند توربین آبی یا بادی.
 2. تناوب‌گر: در حقیقت کیمیاگر! یک روتور چرخان است که همراه با یک یا چند آهنرباها، میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. این میدان، از سیم پیچ‌های یک استاتور ایستا می‌گذرد و القاء جریان می‌کند.
 3. تنظیم‌گر ولتاژ: مانند یک رسانا عمل می‌کند و به خروجی ولتاژ ثبات می‌بخشد.
 4. سامانه خنک‌کننده: درست مانند موتور خودرو، ژنراتور نیز در هنگام کار داغ می‌شود. ژنراتورها برای در امان ماندن از گرمای بیش از حد و اطمینان از عملکرد ایمن، به سامانه‌های خنک‌کننده متکی هستند. دو نوع سامانه خنک‌کننده ژنراتور وجود دارد: هواپایه و ژنراتور سیال‌پایه. خنک‌کننده هواپایه از پروانه‌هایی برای دمیدن هوای خنک بر روی موتور و دینام استفاده می‌کنند. اما سامانه‌های خنک کننده سیال‌پایه، سیال یا همان مایع خنک‌کننده را در موتور و رادیاتور به گردش در می‌آورند تا گرما را دفع کند.
 5. بازیگران نقش مکمل:
  • سامانه سوخت؛ موتور را سوخت‌رسانی می‌کند.
  • سامانه روانکاری: سایش قطعه‌ها را به کمترین می‌رساند.

فرایند تولید برق در ژنراتور

طرز کار ژنراتور
فرایند تولید برق در ژنراتور

تولید برق در ژنراتورها از یک فرایند منظم و دقیق پیروی می‌کند. طرز کار ژنراتور در تولید برق را می‌توان در ۶ گام توضیح داد.

 1. تبدیل انرژی: کار را محرک اصلی آغاز می‌کند. نقش این محرک بسیار مهم است؛ شکل ذاتی انرژی (به‌عنوان مثال شیمیایی یا جنبشی) را به انرژی چرخشی تبدیل می‌کند. یک شفت خروجی دارد که چرخش آن، پایه و اساس گام بعد است.
 2. القاء میدان مغناطیسی: روتور، قطعه‌ای که همیشه با یک یا چند آهنربا کار می‌کند، روی محور چرخان نصب شده است. با چرخش روتور، این آهنرباها یک میدان مغناطیسی شکل می‌دهد. کار اصلی در تولید برق را این میدان مغناطیسی می‌کند.
 3. القاء الکترومغناطیسی: استاتور پیرامون روتور است. در داخل استاتور سیم پیچ‌هایی وجود دارد که با دقت پیچیده شده‌اند تا کارایی به بیشترین برسد. با عبور میدان مغناطیسی روتور از میان این سیم پیچ‌ها، پدیده‌ای به نام القای الکترومغناطیسی رخ می‌دهد. در این پدیده یک میدان مغناطیسی متحرک ولتاژی را در یک رسانا القا می‌کند که اینجا، رسانا سیم پیچ‌های استاتور است.
 4. تولید جریان: ولتاژ القایی به سیم‌پیچ‌های استاتور انرژی می‌دهد و جریان الکتریکی را تحریک می‌کند. با این حال، به‌دلیل چرخش مداوم روتور، میدان مغناطیسی نیز مدام تغییر جهت می‌دهد. این میدان مغناطیسی مدام در حال تغییر، جریان متناوب (AC) را تولید می‌کند.
 5. اثبات خروجی (اختیاری): در برخی از ژنراتورها، تنظیم‌گر ولتاژ نقشی مهم دارد. این قطعه مانند یک رسانا عمل می‌کند، بر خروجی ولتاژ نظارت دارد و اگر لازم شد، سامان‌دهی مورد نیاز را انجام می‌دهد. هدف‌ش این است کاری کند که توان خروجی همواره ثابت بماند.
 6. تحویل نیرو: سرانجام، کیمیاگری به نتیجه می‌رسد. انرژی الکتریکی آماده است؛ از طریق پایانه‌های تعیین شده خارج و به شبکه برق وارد می‌شود.

نقش سامانه سوخت‌رسانی در عملکرد ژنراتور

درست مانند خودرویی که برای کارکردن به جریان ثابت سوخت ثابت نیاز دارد، موتور ژنراتور نیز برای کار به سامانه سوخت‌رسانی خود متکی است. این سامانه از اجزاء زیر تشکیل شده است:

 • مخزن سوخت: جایی است که بنزین یا سوخت دیزل در آن ذخیره می‌شود و ژنراتور را تغذیه می‌کند.
 • خطوط سوخت: شیلنگ‌هایی هستند که سوخت را از مخزن به موتور می‌برند.
 • فیلتر سوخت: این قطعه ضروری، ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها قبل از رسیدن سوخت به موتور، از آن می‌گیرد. سوخت تمیز باعث عملکرد روان‌تر می‌شود و از موتور در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از کثیفی یا زباله محافظت می‌کند.
 • کاربراتور یا انژکتور (بسته به نوع موتور): این قطعه نیز بسیار مهم است و نقش مهمی در ترکیب سوخت با هوا دارد تا یک مخلوط سوختنی به‌دست آید. کاربراتور یا انژکتور میزان سوخت و هوای ورودی به موتور را کنترل می‌کند تا از احتراق کارآمد و تولید بهینه نیرو اطمینان حاصل شود.

به عبارت ساده‌تر، سامانه سوخت مانند یک تیم تحویل کار می‌کند. مخزن سوخت آن را ذخیره می‌کند، خطوط سوخت به‌عنوان مسیر تحویل عمل می‌کنند، فیلتر را قبل از رسیدن به مقصد پاکسازی‌اش می‌کند و کاربراتور یا انژکتور ترکیب کاملی از سوخت و هوا را برای موتور ایجاد می‌کند تا به طور موثر بسوزد و نیرو تولید کند.

نحوه خنک‌سازی ژنراتور در هنگام کار

درست مانند موتور خودرو، موتور ژنراتور هم در حین کار داغ می‌شود. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و اطمینان از عملکرد ایمن، ژنراتورها به سامانه‌های خنک‌کننده متکی هستند که دو نوع دارد: هواپایه و سیال‌پایه.

خنک‌کننده هواپایه: این سامانه از پروانه‌هایی برای دمیدن هوا بر روی موتور و دینام استفاده می‌کنند تا گرما را از بین ببرند و از داغ‌شدن بیش از حد ژنراتور جلوگیری کنند.

خنک‌کننده سیال‌پایه: این سامانه، سیال یا همان مایع خنک‌کننده را از طریق رادیاتور به گردش در می‌آورند. سیال گرما را از موتور می‌گیرد و سپس آن را از طریق پره‌های رادیاتور بیرون می‌دهد؛ مشابه عملکرد رادیاتور خودرو.

در اصل، سامانه خنک‌کننده به‌عنوان محافظ ژنراتور عمل می‌کند و اطمینان می‌دهد که در دما محدوده دمای عملیاتی ایمن قرار گیرد.

بررسی سامانه‌های کنترلی ژنراتور

کنترل‌پنل ژنراتور، مرکز فرماندهی شما برای ارائه دستورات و نظارت بر عملکرد دستگاه است. برخی از ویژگی‌های اصلی که در بیشتر کنترل‌پنل‌ها وجود دارد، شامل موارد زیر است.

 • دکمه‌های Start و Stop (روشن و خاموش)
 • نشانگرهای وضعیت موتور: فشار روغن، گیج‌های RPM و گاهی اوقات دمای سیال خنک‌کننده را نشان می‌دهند تا شما را از سلامت موتور آگاه کنند.
 • نظارت بر ولتاژ و فرکانس: ولتاژ سنج‌ها انتقال ایمن برق را به وسایل شما تضمین می‌کنند؛ فرکانس‌سنج‌ها نیز تأیید می‌کنند که ژنراتور، الکتریسیته استاندارد ۶۰ هرتز را برای عملکرد مناسب برآورده می‌کند.
 • کلیدهای مدار: به‌عنوان کلیدهای ایمنی عمل می‌کنند؛ به‌طور خودکار جریان را در صورت اضافه بار یا خطاهای الکتریکی متوقف می‌کنند تا از ژنراتور و دستگاه‌های شما محافظت کنند.

شناخت کنترل پنل، به شما این امکان را می‌دهد که با اطمینان از ژنراتور استفاده کنید و خیال‌تان آسوده باشد که برقی قابل اطمینان را در هنگام قطعی سراسری در اختیار خواهید داشت.

تاثیر بارگذاری بر عملکرد ژنراتور

ژنراتور خود را به عنوان پیشخدمتی در نظر بگیرید که یک سینی نوشیدنی را حمل می‌کند. اگر تعداد نوشیدنی‌ها (بار الکتریکی) بیش از حد باشد، سینی (ژنراتور) می‌لرزد و نوشیدنی‌ها می‌ریزند (مشکلات عملکردی، افت ولتاژ، خاموشی خودکار).

در پی ضعف علمکرد، ممکن است وسایل برقی کندتر کار کنند، نور کم شود یا موتورها دچار مشکل شوند. افت ولتاژ نیز می‌تواند باعث ضعیف‌شدن بسیاری از وسایل برقی و آسیب‌دیدگی قطعات الکترونیکی شود. همچنین،‌ اضافه‌بار باعث می‌شود که قطع‌کننده، برای حفاظت از ایمنی، ژنراتور را خاموش کند و شما بدون برق بمانید.

اما اقداماتی هستند که می‌توانید انجام دهید تا از اضافه‌بار جلوگیری شود.

 • بررسی وات دستگاه: از نرخ وات دستگاه خود آگاه باشید تا متناسب با آن از دستگاه کار بکشید. دفترچه راهنمای ژنراتور توان خروجی آن (وات‌های جاری) را مشخص می‌کند.
 • مطابق با ظرفیت ژنراتور: برای حفظ عملکرد ایمن، بار دستگاه را زیر مقدار تعیین‌شده نگه‌دارید.
 • اولویت بندی وسایل ضروری: ابتدا وسایل ضروری (یخچال، فریزر، تجهیزات پزشکی) را برق دهید و سپس سایر وسایل را با احتیاط اضافه کنید.

با درک بار الکتریکی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ژنراتور شما به خوبی کار می‌کند و در هنگام قطع برق، نیرویی قابل اتکا ارائه می‌کند.

طرز کار ژنراتور
مشکلات رایج در عملکرد ژنراتور و راه‌حل‌ها

مشکلات رایج در عملکرد ژنراتور و راه‌حل‌ها

حتی مطمئن‌ترین دستگاه‌ها نیز گاهی ممکن است با مشکل روبرو شوند. در ادامه چند مشکل رایج در ژنراتورها و چند نکته ساده برای عیب‌یابی و راه‌اندازی مجدد را خواهید خواند.

 • موتور روشن نمی‌شود: این می‌تواند به‌دلایل گوناگونی باشد که رایج‌ترین‌شان کمبود سوخت یا خالی‌بودن باتری است. سطح سوخت را بررسی کنید و از باز بودن سوپاپ مطمئن شوید. اگر استارت ژنراتور به باتری وابسته است، مطمئن شوید که باتری شارژ کامل دارد.
 • ژنراتور برق نمی‌دهد: ابتدا تأیید کنید که مصرف دستگاه‌هایی که می‌خواهید کار کنند، با وات خروجی ژنراتور سازگار هستند. همچنین کلیدهای مدار روی کنترل‌پنل را بررسی کنید. قطع‌کننده خودکار ممکن است به‌دلیل اضافه‌بار، برق را قطع کرده باشد.
 • ناپایداری ولتاژ: ولتاژ نوسانی می‌تواند در اثر بارگذاری بیش از حد ژنراتور ایجاد شود. بار الکتریکی را با جدا کردن وسایل غیر ضروری از برق کاهش دهید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، به دفترچه راهنمای ژنراتور یا یک تکنسین مجرب مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید: این‌ها فقط چند نکته اساسی برای عیب‌یابی هستند. برای مسائل پیچیده‌تر یا هرگونه تعمیر و نگهداری فراتر از بررسی‌های معمول، همیشه بهتر است با یک کارشناس مجرب ژنراتور مشورت کنید. با پیروی از این مراحل ساده و نگهداری از ژنراتور خود، به‌خوبی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هر زمان که به دستگاه خود نیاز داشتید، آماده ارائه برقی قابل اتکا است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت