سرویس و نگهداری ژنراتور و بررسی اهمیت آن

سرویس و نگهداری ژنراتور

فهرست مطالب

ژنراتور، دستگاهی کاربردی و قابل استفاده برای تولید برق محسوب می شود. ژنراتورها در انواع مختلف تولید می شوند. این دستگاه کاربردی می تواند به منظور ذخیره و تولید برق مورد استفاده قرار بگیرد. اما ژنراتور ممکن است که به مرور زمان نیاز به تعمیر داشته باشد. بنابراین، در صورت مشاهده عیب در ژنراتور باید هر چه زودتر نسبت به بررسی و رفع مشکل اقدام کنید. در این مطلب با انواع چک لیست سرویس و نگهداری ژنراتور آشنا می شوید.

معرفی ژنراتور

ژنراتور می تواند انرژی مکانیکی را به الکتریسیته مبدل کند. در واقع با تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی، برق تولید می شود. این دستگاه ها در مدل های مختلف ساخته می شوند. انواع مختلف ژنراتور شامل ژنراتور گازوئیلی، بنزینی و گازسوز است. بعضی از مدل های آن از سوخت و برخی دیگر نیز با باتری کار می کنند. بیشتر آن ها با استفاده از قطعات یکسان تولید می شوند. در هر ژنراتور قطعات مختلف از نظر قدرت و عملکرد با هم تفاوت دارند.

دستگاه ژنراتور در صنایع مختلف مورد استفاده می گیرد. برق می تواند به دلایل مختلف دچار قطعی شود. بنابراین، استفاده از ژنراتور می تواند باعث تامین برق شود. این وسیله کاربردی می تواند به صورت موقت میزان برق را در شرایط مختلف تامین کند. از این دستگاه برای تامین برق در مکان هایی مانند بیمارستان، هتل، نمایشگاه و ….استفاده می شود.

چک لیست سرویس و نگهداری ژنراتور

چک لیست سرویس و نگهداری ژنراتور

قبل از اینکه تصمیم به سرویس ژنراتور را بگیرید، بهتر است با چک لیست سرویس و نگهداری ژنراتور بیشتر آشنا شوید. پروسه رفع عیب و تعمیر دیزل ژنراتور در مجموعه پیشرو موتور پارسیان دیزل به بهترین نحو انجام می شود. چک لیست سرویس و نگهداری ژنراتور شامل موارد زیر است:

 • فیلترهای روغن و گازوئیل مورد تست و بررسی قرار می گیرند. تعویض فیلتر و روغن در صورت لزوم انجام می شود.
 • شرایط محیطی ژنراتور بررسی می شود. اگر دما محیط مناسب نباشد، تغییراتی در میزان دما و شرایط محیطی اِعمال می شود.
 • انژکتور و رادیاتور مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند. اگر این قسمت های ژنراتور آسیب دیده باشند، عملکرد دستگاه با اختلال مواجه می شود.
 • موتور دیزل ژنراتور عیب بابی و تعمیر می شود. عیب یابی به موقع موتور از بروز آسیب های جدی به ژنراتور جلوگیری می کند.
 • ترانسفورماتور نصب و پیکربندی می شود. نصب و پیکربندی این قسمت باید توسط متخصصین مجرب صورت بگیرد.
 • باتری های دستگاه تست و بررسی می شوند. اگر باتری مشکل در زمینه شارژ داشته باشد باید تعویض شود.
 • ورودی و خروجی هوا مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر کیفیت هوا ورودی و خروجی مناسب نباشد، اقدامات لازم باید برای پاکسازی هوا صورت بگیرد.
 • در چک لیست نگهداری و سرویس ژنراتور، عملکرد تسمه پروانه نیز بررسی می شود.

اهمیت سرویس و نگهداری ژنراتور

سرویس و نگهداری ژنراتور اهمیت زیادی دارد. بنابراین باید به صورت دوره ای، ژنراتورها توسط افراد متخصص بررسی و عیب یابی شوند. اهمیت سرویس ژنراتور شامل موارد زیر است:

 • یکی از دلایل اهمیت سرویس ژنراتور ، کمک به افزایش میزان طول عمر این دستگاه است.
 • با سرویس به موقع ژنراتور می توان از بروز خسارات احتمالی جلوگیری کرد.
 • عیب یابی و سرویس دوره ای ژنراتور باعث افزایش میزان راندمان و بهره وری این دستگاه می شود.
 • با سرویس به موقع ژنراتور می توانید میزان دوام و ماندگاری این دستگاه را تا حد زیادی افزایش دهید.

عوامل موثر بر طول عمر ژنراتور

عوامل موثر بر طول عمر ژنراتور

عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش میزان طول عمر ژنراتور تاثیرگذار هستند. طول عمر دستگاه هایی مانند ژنراتور به نحوه استفاده از آنها نیز بستگی دارد. در صورتی که نحوه استفاده اصولی از دستگاه را یاد نداشته باشید، ژنراتور با گذشت زمان دچار عیب و ایراد می شود. در صورتی که ژنراتور به شکل مناسب نگهداری شود، طول عمر و ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت.

اگر قطعاتی مانند فیلتر هوا، فیلتر روغن و دیزل در ژنراتور فرسوده شده باشند، طول عمر این دستگاه کاهش پیدا می کند. بنابراین، در هنگام سرویس ژنراتور باید عملکرد و سلامت فیلترها بررسی شود.  اگر از دستگاه ژنراتور استفاده می کنید باید به چگونگی راه اندازی و نصب آن نیز توجه کنید. نصب ژنراتورها باید به وسیله متخصصین مجرب صورت بگیرد.  در کل، فاکتورهای موثر در افزایش میزان طول عمر ژنراتور عبارتست از:

 • ژنراتور به شکل منظم و اصولی سرویس و نگهداری شود.
 • قطعات موتور و اتصالات دارای کیفیت بالایی باشند.
 • دما و آب و هوای محیط مورد کنترل قرار بگیرد.
 • به مکان یا چگونگی نصب ژنراتور توجه شود.
 • در دسترس بودن قطعات یدکی می تواند در طول عمر دستگاه نقش داشته باشد.

پروسه عیب یابی دستگاه ژنراتور

اگر می خواهید ژنراتور دوام زیادی داشته باشد، باید یک برنامه تعمیر و نگهداری منظم را دنبال کنید. پروسه بررسی ژنراتور شامل اقداماتی از قبیل تعویض روغن، بررسی فیلتر هوا و بازرسی منظم دستگاه است .اینکه هر چند وقت یکبار باید این کارها را انجام دهید به تعداد دفعات استفاده از ژنراتور بستگی دارد. اگر به طور منظم به عنوان مثال هر هفته یا دو هفته از آن استفاده می کنید، باید تعمیر و نگهداری دستگاه در فواصل زمانی متعدد صورت بگیرد.

بهتر است که مجموعه خدماتی را پیدا کنید که متخصص در زمینه تعمیر و نگهداری ژنراتور باشد. شرکت پیشرو موتور پارسیان جزو این مجموعه های خدماتی است. شما می توانید با استفاده از خدمات گروه پیشرو پارسیان از عملکرد دستگاه ژنراتور خود مراقبت کنید. برخی اقدامات لازم برای پروسه عیب یابی و نگهداری از دستگاه ژنراتور شامل موارد زیر است:

 • ژنراتور به صورت کلی از جهات مختلف ارزیابی و بررسی خواهد شد.
 • بخاری خنک کننده ژنراتور باید به خوبی در محل مورد نظر قرار بگیرد.
 • میزان و سطح روغن ژنراتور باید چک شود. پس از چک شدن روغن می توان به دستگاه مقداری روغن اضافه کرد.
 • میزان آلودگی پاک کننده هوا باید بررسی شود. در صورت آلودگی باید نسبت به تمیز کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.
 • میزان ولتاژ و شارژ باتری نیز از دیگر عواملی است که باید هنگام بررسی دستگاه ژنراتور در نظر گرفته شود.
 • تعویض فیلتر روغن و بنزین باید به صورت دوره ای انجام شود.‏
 • فیلتر سوخت ژنراتور را باید برای جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی دستگاه بررسی کنید

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

خدمات سرویس و نگهداری ژنراتور در پیشرو موتور پارسیان

شرکت پیشرو پارسیان با سالها سابقه درخشان و به همراه تیمی از مهندسین و متخصصان مجرب در حوزه نصب و تعمیر انواع ژنراتور فعالیت می کند. متخصصین این مجموعه، خدمات مربوط به سرویس و نگهداری ژنراتور را به بهترین نحو ارائه می دهند. عیب یابی و تعمیرات سریع انواع ژنراتور از اهمیت زیادی برخوردار است. با عیب یابی و بررسی به موقع ژنراتورها می توان از ایجاد آسیب و خطرات احتمالی پیشگیری کرد. در پروسه سرویس و نگهداری دستگاه، اقداماتی مانند عیب یابی، علت خرابی دستگاه و روش های تعمیر انجام می شود.

گروه پیشرو پارسیان در زمینه ارائه بهترین خدمات مربوط به سرویس و نگهداری ژنراتور فعالیت می کند. با دریافت خدمات سرویس و نگهداری از ژنراتور مجموعه پیشرو پارسیان می توانید طول عمر دستگاه را افزایش و هزینه ها را نیز کاهش دهید. پس اگر می خواهید میزان طول عمر، کیفیت و کارایی دستگاه افزایش پیدا کند، سرویس ژنراتور را فراموش نکنید.

سخن آخر

عیب یابی دستگاه هایی مانند ژنراتور باید به شکل دوره ای و مرتب انجام شود. معمولاً سرویس ژنراتورها در بازه های زمانی یک، دو یا سه ماهه صورت می گیرد. کوتاهی در زمینه سرویس ژنراتور باعث می شود که دستگاه آسیب جدی ببیند. در صورت عدم عیب یابی و رفع به موقع مشکل ژنراتور، احتمالاً ملزم به پرداخت هزینه های زیاد و سنگین خواهید بود.

بنابراین، سرویس و نگهداری از ژنراتور را جدی بگیرید. شما می توانید انواع خدمات مربوط به سرویس و نگهداری از ژنراتورها را از طریق مجموعه پیشرو موتور پارسیان دریافت کنید. رفع عیب دستگاه ژنراتور در مجموعه پیشرو موتور پارسیان به بهترین نحو صورت می گیرد.

سوالات متداول

 • بازه زمانی مورد نیاز برای سرویس و نگهداری دستگاه ژنراتور چقدر میباشد؟

عیب یابی دستگاه هایی مانند ژنراتور باید به شکل دوره ای و مرتب انجام شود. معمولاً سرویس ژنراتورها در بازه های زمانی یک، دو یا سه ماهه صورت می گیرد.

 • برای اطلاع از قیمت و خرید رپورتاژ از چه طریقی میتوانیم اقدام نماییم؟

برای اطلاع از قیمت های دقیق و خرید رپورتاژ از شرکت پیشرو موتور پارسیان دیزل میتوانید با کارشناسان فروش ما با شماره 33940444-021 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *