آموزش گام به گام راه اندازی موتور برق دیزلی

راه اندازی موتور برق دیزلی

هنگام قطعی برق، استفاده از موتورهای دیزلی قابل اعتماد می‌تواند نجات دهنده باشد. اما برای کسانی که با این دستگاه آشنا نیستند، راه اندازی موتور برق دیزلی برای اولین بار می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد. ما این نوشته را در مجله پارسیان دیزل انتشار دادیم، و قصدمان این بود که ابهام‌ها را برطرف کند و شما را در فرآیند نصب و راه‌اندازی ایمن و کارآمد موتور برق دیزلی خود راهنمایی کند.

در آغاز، نگاهی کوتاه بر موتور برق دیزلی و کاربردهای آن خواهیم انداخت و در مورد انواع مختلف موتور برق دیزلی و مزایای داشتن آن‌ها بحث خواهیم کرد.

مراحل اولیه راه‌اندازی موتور برق دیزلی

پیش از راه‌اندازی موتور برق دیزلی خود، چند مرحله اولیه وجود دارد که برای اطمینان از عملکرد روان و ایمن موتور، باید آن‌ها را طی کنید. این بخش موارد زیر را پوشش خواهد داد:

 • مکان: انتخاب مکان مناسب برای موتور برق دیزلی بسیار مهم است. آن را باید روی سطحی صاف و دارای تهویه مناسب، به دور از ماده‌ها و سازه‌های سوختنی بگذارید.
 • سوخت‌رسانی: با نوع سوخت توصیه شده برای ژنراتور خاص خود آشنا شوید. در بحث ما، این سوخت، سوخت دیزل است. برای پیش‌گیری از مشکلات موتور، همیشه از سوخت دیزل تازه و تمیز استفاده کنید.
 • اتصال باتری: بیشتر موتور برق‌های دیزلی برای شروع به باتری نیاز دارند. اتصال را چند بار بررسی کنید و مطمئن شوید که باتری شارژ کافی دارد.
راه اندازی موتور برق دیزلی
نکات ایمنی در راه‌اندازی موتور برق دیزلی

نکات ایمنی در راه‌اندازی موتور برق دیزلی

موتور برق دیزلی، دستگاهی با توان بالاست و هنگام استفاده آن، اقدامات احتیاطی مناسب را باید رعایت کنید. در این بخش، نکات ایمنی کلیدی را که باید هنگام نصب و راه‌اندازی موتور برق به خاطر بسپارید، مورد بحث قرار می‌دهیم.

 • دفترچه راهنمای کاربر را بخوانید: مدل‌های گوناگون موتور برق دیزلی، با یکدیگر فرق دارند. همیشه خواندن دفترچه راهنمای موتور خود را در اولویت قرار دهید.
 • هرگز به موتور برق در حال کار سوخت نزنید: سوخت می‌تواند به راحتی آتش بگیرد؛ بنابراین پیش از سوخت‌گیری موتور را خاموش کنید و بگذارید کامل خنک شود.
 • مراقب مسمومیت با مونوکسید کربن باشید: موتور برق، مونوکسید کربن (CO) منتشر می‌کند که یک گاز بی‌بو و کشنده است. هرگز موتور را در فضای بسته، حتی با تهویه، راه‌اندازی نکنید. همچنین، برای ایمنی بیشتر، یک آشکارساز CO را در نزدیکی موتور خود نصب کنید.
 • فاصله ایمن را حفظ کنید: کودکان، حیوانات خانگی و مواد سوختنی را از موتور برق روشن دور نگه دارید.

به یاد داشته باشید، ایمنی حرف اول را می‌زند.

بررسی و آماده‌سازی موتور برق دیزلی پیش از راه‌اندازی

پیش از راه‌اندازی موتور برق دیزلی، بسیار مهم است که یک بازرسی و آماده‌سازی کامل انجام دهید. این رویکرد پیشگیرانه، به اطمینان از عملکرد ایمن و کارآمد کمک می‌کند.

سطح روغن را بررسی کنید و در صورت لوزم، طبق توصیه‌های موجود در دفترچه راهنما آن را پر کنید. همچنین، سطح مایع خنک‌کننده را نیز بررسی و در صورت نیاز آن را هم پر کنید. برای اطلاع از نوع نوع مناسب مایع خنک کننده برای موتور خود، دفترچه راهنما را بخوانید.

گرفتگی فیلتر هوا می‌تواند جریان هوا را محدود کرده و عملکرد موتور را مختل کند. فیلتر هوا را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن آن، را عوض کنید.

خطوط و اتصالات سوخت را برای شناسایی هرگونه نشتی یا آسیب، بررسی چشمی کنید. همچنین، به‌دنبال هرگونه نشانه‌ای از زباله یا رسوب در مخزن سوخت باشید و اگر یافتید، آن را برطرف کنید.

مطمئن شوید که تمام اتصالات الکتریکی محکم و بدون خوردگی هستند. هر سیم داخلی را که قصد دارید از آن استفاده کنید، دوباره بررسی نمایید.

با انجام این مراحل، می‌توانید خطر بروز مشکلات را در هنگام راه‌اندازی به کمترین برسانید و اطمینان حاصل کنید که ژنراتور شما به خوبی کار می‌کند.

راهنمای گام به گام راه‌اندازی موتور برق دیزلی

اکنون که با اقدامات احتیاطی ایمنی آشنا شده‌اید و موتور برق دیزلی خود را آماده کرده‌اید، می‌توانیم آموزش فرایند نصب را آغاز کنیم.

 1. دریچه سوخت را باز کنید تا سوخت به موتور جریان یابد.
 2. برخی از موتور برق‌های دیزلی، به ویژه آنهایی که استارت دستی دارند، ممکن است نیاز به هواگیری آغازین داشته باشند. یعنی: تلمبه‌زنی دستی سوخت به داخل سامانه برای حذف حباب‌های هوا و اطمینان از راه‌اندازی روان. اگر موتور شما از این نوع است، با کمک دفترچه راهنما، هواگیری را انجام دهید.
 3. کلید خاموش و روشن را در حالت روشن قرار دهید.
 4. برای راه‌اندازی موتور، بسته به مدل ژنراتور، یکی از گزینه‌های زیر را خواهید داشت.
  • استارت برقی: بیشتر ژنراتورهای نو دارای یک استارت برقی هستند. به سادگی کلید را بچرخانید یا دکمه شروع را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید، روشن خواهد شد. اگر موتور استارت می‌زند اما روشن نمی‌شود، برای تلاش دوباره چند لحظه صبر کنید تا موتور بیش از حد گرم نشود.
  • استارت دستی: برای ژنراتورهایی که استارت دستی دارند، باید طناب هندل را محکم و در یک لحظه بکشید. اگر نشد، دوباره و محکم‌تر بکشید.
 1. اجازه دهید موتور برق چند دقیقه کار کند تا گرم شود. این به روغن اجازه می‌دهد تا به خوبی گردش کند و باعث عملکرد بهینه موتور می‌شود.
 2. اتصال لوازم: با گرم شدن موتور و کارکرد روان، می‌توانید لوازم خود را با استفاده از سیم‌های داخلی مناسب به موتور وصل کنید.

 

بیشتر بخوانید: آموزش سرویس و نگهداری ژنراتور

مشکلات رایج در راه‌اندازی موتور برق دیزلی و راه‌حل آن ها

حتی با آماده‌سازی مناسب نیز بسیار ممکن است که با مشکلاتی در استارت موتور روبرو شوید. این بخش به بررسی برخی از مشکلات رایج و راه حل‌های آنها می‌پردازد.

موتور استارت می‌زند اما روشن نمی‌شود:

  • باتری خالی: ولتاژ باتری را با یک ولت‌متر بررسی کنید. اگر کم بود، باتری را پر یا عوض کنید.
  • مخزن سوخت خالی: ژنراتور را با سوخت دیزل تازه و تمیز سوخت‌گیری کنید.
  • هوا در خطوط سوخت: سامانه سوخت را هواگیری کنید.

 

موتور استارت نمی‌زند:

  • استارتر معیوب: اگر باتری پر شده است اما موتور اصلا استارت نمی‌زند، به‌احتمال، استارتر دچار مشکل شده است. با یک کارشناس مجرب مشورت کنید.
  • اتصالات سست یا خورده: همه اتصالات الکتریکی، به‌خصوص در پایانه‌های باتری را از نظر سفت بودن و خوردگی بررسی کنید.

 

به یاد داشته باشید: اگر به مشکلی جدی‌تر و فراتر از تخصص خود مشکوک هستید، با یک تعمیرکار مجرب ژنراتور مشورت کنید.

راه اندازی موتور برق دیزلی
نگهداری و سرویس موتور برق دیزلی پس از راه‌اندازی

نگهداری و سرویس موتور برق دیزلی پس از راه‌اندازی

برای اطمینان از اینکه ژنراتور شما بدون مشکل کار می‌کند و برای سال‌های آینده دوام می‌آورد، نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارید. چند کار را  باید پس از راه اندازی موتور برق دیزلی خود در نظر داشته باشید.

 • بررسی سامانه خنک کننده: دمای مایع خنک‌کننده را در حین کارکرد موتور برق کنترل کنید. اگر بیش از حد گرم شد، موتور را خاموش کنید و علت را بررسی کنید.
 • بازرسی چشمی: یک بازرسی چشمی سریع در اطراف ژنراتور انجام دهید تا هر گونه نشتی یا علائم آسیب را پیدا کنید.
 • دفترچه گزارش: ساعات کار و هرگونه تعمیر و نگهداری انجام شده را در یک دفترچه ثبت کنید. این به شما کمک می‌کند تا از نیازهای تعمیر و نگهداری برای برنامه‌ریزی آگاه باشید.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

آزمایش و بررسی عملکرد موتور برق دیزلی پس از راه‌اندازی

پس از پیروی از روش‌های درست راه‌اندازی، بررسی عملکرد ژنراتور بسیار مهم است.

 • آزمایش زیر بار: لوازم خود را به‌تدریج و یکی‌یکی وصل کنید؛ مطمئن شوید که کل بار، از ظرفیت موتور برق فراتر نمی‌رود. برای آگاهی از محدودیت وات، به کتابچه راهنمای خود مراجعه کنید.
 • عملکرد مانیتور: در حالی که موتور برق زیر بار کار می‌کند، مراقب نشانگرهای صفحه کنترل باشید. ولتاژ، فرکانس و فشار روغن را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در محدوده توصیه در دفترچه راهنما قرار دارند.
 • سوئیچ انتقال: اگر موتور برق شما به یک سوئیچ انتقال برای تامین برق پشتیبان خودکار متصل است، عملکرد انتقال را آزمایش کنید. این امر یک تغییر بدون مشکل بین برق شهری و برق موتور را در مواقع نیاز تضمین می‌کند.

با دنبال کردن این مراحل، می‌توانید از توانایی موتور برق خود در ارائه برق قابل‌اتکا مطمئن شوید.

جمع‌بندی

اکنون با روش‌های مناسب برای نصب، راه‌اندازی و نگهداری موتور برق دیزلی خود آشنا شده‌اید. به یاد داشته باشید: این نوشته به‌عنوان یک راهنمای کلی عمل می‌کند. همیشه برای دستورالعمل‌های دقیق و اقدامات احتیاطی ایمنی، خواندن دفترچه راهنمای موتور برق خود را در اولویت قرار دهید. شما می توانید در صورت نیاز به خرید و اطلاع از قیمت ژنراتور برق یا مشاوره برای تعمیر و رفع مشکل دستگاهتان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا متخصصان پارسیان دیزل شما را راهنمایی کنند.

پیشروموتور پارسیان دیزل

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت