نکاتی که باید برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد بدانید

استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد

یکی از مشکلات رایجی که برای انواع دستگاه های برقی به ویژه هنگام استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد رخ می دهد، خراب شدن آن ها به دلیل دمای پایین هوا است. این اختلال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و در نهایت به خرابی دستگاه منجر شود. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از به وجود آمدن این مسائل با دلایلی که سبب بروز چنین اتفاقاتی می گردند آشنا شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

کارکرد ژنراتور برق در دمای منفی به ۴۶ درصد از کارایی اصلی و اولیه می رسد و همین نکته می تواند فشار بیشتری به دستگاه وارد نماید. همچنین سفت شدن روغن سبب می گردد که دستگاه کندتر شود و این کندی نیز به دستگاه فشار وارد می کند. به همین خاطر است که در نظر گرفتن نکاتی که در ادامه بیان می کنیم، اهمیت ویژه ای دارد.

استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد

با سردتر شدن هوا و کاهش دمای احتمال یخ زدگی آب در وسایل و موتورهای آب خنک و دستگاه هایی که رادیاتور دارند، افزایش می یابد. در صورت یخ زدگی، موتور نیز دچار مشکل شده یا عملکرد آن کندتر می شود. به همین جهت برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد ، باید حتما با دقت از آن استفاده کنید. برای این که مطمئن شوید مشکلی برای ژنراتور شما در هوای سرد پیش نخواهد آمد، بهتر است نکات مهم جهت نگهداری از آن را جدی بگیرید.

هوای سرد می تواند استارت ژنراتور را کندتر کند. همچنین کارکرد باتری با عملکرد ضعیف تری مواجه شده و روغن در دمای پایین غلیظ تر خواهد شد. همه این موارد می توانند به دستگاه آسیب برسانند و به همین دلیل در بسیاری از مواقع موتور دستگاه روشن نمی شود.

به دنبال سفتی روغن و حرکت کند قطعات ژنراتور، سوخت رسانی و عملکرد کلی دستگاه با مشکل مواجه می شود و به آن فشار وارد خواهد شد. اگر چه سعی بر این بوده تا در موتورهای جدید این مشکل برطرف گردد، اما آماده کردن دستگاه در فصل سرما، بهترین و امن ترین راه برای کارکرد عالی آن است.

با انجام چند تست ساده و عملیات راحت، از خرابی یا کندی ژنراتور خود جلوگیری خواهید کرد. همچنین می توانید پیش از استفاده، از نحوه کار با آن نیز اطمینان حاصل نمایید. شما باید زمانی که زمستان فرا می رسد، تمامی کنترل های دستگاه را چک کرده باشید.

نکاتی که باید هنگام استفاده از ژنراتور دیزلی در هوای سرد رعایت کنید

بررسی نکات استفاده از ژنراتور دیزلی در هوای سرد

چنانچه بخواهید برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد اقدام کنید، باید با انجام برخی از اقدامات، از بروز اتفاقات احتمالی جلوگیری کنید. در این صورت با پایین آمدن دما به دستگاه شما هیچ آسیبی نمی رسد و می توانید با خیال راحت از آن استفاده نمایید. در ادامه اقداماتی که باید انجام دهید را ذکر می کنیم.

تهیه فیلترهای جدید سوخت

دقت داشته باشید که اولین محلی که به انجماد می رسد فیلتر سوخت است. پس حتما بر اساس دستور العمل دستگاه فیلترهای سوخت را بررسی نمایید و در زمان های گفته شده اقدام به تعویض آن کنید.

روغن های مناسب فصل سرما تهیه کنید

یکی از مهم ترین مسائلی که در فصل سرما هنگام روشن کردن موتور باید به آن دقت شود روغن کاری مناسب داخل موتور است. برای انجام این مسئله شما می توانید روغن موتورهای سبک که مخصوص فصل سرما هستند را تهیه کنید. به این صورت موتور شما بلافاصله پس از روشن شدن به صورت مناسب روغن کاری می شود.

اما این نکته را فراموش نکنید که اگر روغن موتوری که تهیه می کنید بیش از حد سبک باشد هنگامی که موتور گرم می شود ممکن است موتور به صورت مناسب روغن کاری نشود. برای حل این مشکل از دستور العمل موتور پیروی نمایید و سبک ترین روغنی که مناسب این موتور است را تهیه کنید.

بررسی مداوم مایع خنک کننده

به هیچ وجه برای خنک کنندگی از آب استفاده نکنید و همواره توسط دماسنج های موتور به بررسی مایع خنک کننده بپردازید. سعی کنید طوری از مایع خنک کننده استفاده نمایید که موتور بیش از حد خنک نگردد و در درجه مناسب قرار داشته باشد. اگر به این نکات دقت نشود خواهید دید که به صورت مناسب در موتور احتراق اتفاق نمی افتد و نتیجه آن به شکل دود سفید ظاهر می شود که منجر به افزایش مصرف خواهد شد.

چک کردن گرم کن موتور

پیش از استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد ، گرم کن موتور را مورد بررسی قرار دهید و از اتصال آن به برق مطمئن شود. همچنین از کار کردن درست دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید. این منبع در واقع گرمای مورد نیاز را به دستگاه می دهد و اگر آن را فراموش کنید، ممکن است با مشکل مواجه گردید.

چنانچه سرمای هوا بسیار زیاد بوده، حتما گرم کن موتور را به ژنراتور وصل کنید. اگر به برق نیز دسترسی نداشته باشید، می توانید از ژنراتورهای گازی استفاده نمایید تا گرم کن موتور را پیش از روشن کردن راه اندازی کند.

تست شارژر باتری

تست شارژر باتری

باید مطمئن شوید که شارژر ژنراتور به برق متصل است و کار می کند. در صورت خراب بودن باتری، عملکرد کل دستگاه دچار اختلال خواهد شد. فراموش نکنید که حتما باید از صحت عملکرد شارژر اطلاع یابید.

پیروی از دفترچه راهنما

قطعا برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد ، نکاتی در دفترچه راهنما بیان شده اند. شما باید با توجه به موارد ذکر شده در دفترچه راهنما پیش بروید. زیرا دستگاه ها ساختارهای متفاوتی با یکدیگر دارند و در این دفترچه بهترین راه حل هایی که با دستگاه شما مطابقت و سازگاری دارند،‌ ذکر خواهند شد. همچنین می توانید از این طریق با شماره های نمایندگی نیز در زمان بروز مشکل تماس بگیرید و از آن ها کمک بخواهید.

چک کردن ژنراتور

برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد باید ابتدا آن را چک و بازبینی کنید. اطراف آن را بررسی نمایید تا آشغال نداشته باشد و چکه نکند. اگر مشکلی بود، حتما پیش از استفاده برای تعمیر آن اقدام نمایید. زیرا سهل انگاری در این مورد می تواند به خرابی کامل دستگاه منجر شود.

نگهداری های مداوم را جدی بگیرید

حتما شما هم به خوبی می دانید که باید هر چند مدت یک بار روغن موتور را عوض کرده و شمع موتور را مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید به شکل مداوم فیلترهای هوا را چک کرده و مایع خنک کننده رادیاتور را بازبینی نمایید. از طرفی شارژر و دستگاه را نیز چک کنید. با همین چک کردن های ساده، بسیاری از مشکلات احتمالی برطرف خواهند شد.

بازبینی کنترل پنل

ممکن است برخی از دستگاه ها هنگام استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد به ویژه دمای منفی صفر، درجه های اندازه گیری را نشان ندهند و این بخش دچار مشکل شود. این باگ در برخی از دستگاه های قدیمی دیده شده است.

چک کردن اتصالات

اتصالات و سیستم تهویه از مهم ترین مواردی هستند که باید آن ها را بررسی نمایید. همچنین در بازار پوشش های مخصوص درب ژنراتور وجود دارند که می توانید با تهیه آن ها، از ورود برف و سرما به داخل موتور بکاهید. البته شاتر نیز بر هوای وارد شده به ژنراتور تاثیر می گذارد و استفاده از نوع هیدرولیک آن ها توصیه می شود. این نوع از ایجاد شوک به دستگاه در هنگام وارد شدن هوای سرد به محفظه های آن جلوگیری می کند.

روشن کردن ژنراتور دیزلی در هوای سرد

روشن کردن ژنراتور دیزلی در هوای سرد

استفاده از ژنراتورهای دیزلی در هوای سرد باید با دقت انجام شود و پیش از روشن کردن ژنراتور، باید حتما تست های ذکر شده را انجام دهید و بعد برای کار با دستگاه اقدام نمایید. این کار به شما اجازه می دهد تا از عملکرد درست دستگاه خود مطمئن شوید و از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری می کند.

بهتر است پیش از روشن کردن نیز، حداقل ۵ دقیقه موتور را روشن نمایید تا گرم شود. این روشن کردن و گرم شدن، به روغن موتور،‌ مایع خنک کننده و روغن هیدرولیک کمک می کند تا به دمای مناسب برای کارکرد دستگاه برسند.

جمع بندی

استفاده از ژنراتورهای  دیزلی در هوای سرد ممکن است آن را دچار اختلال کند. در بسیاری از مواقع به دلیل یخ زدگی و دمای پایین هوا، دستگاه دچار مشکل می شود. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، برخی از فعالیت ها را انجام دهید. این فعالیت ها شامل تست های مختلفی می شوند که آن ها را پیش از روشن کردن ژنراتور در هوای سرد انجام می دهید تا از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت