چرا باید موتور یا ژنراتور دیزلی انتخاب کنیم؟

موتور دیزلی چیست؟

موتور دیزل چگونه کار می کند؟

در دنیای امروز، که در نتیجه افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت سوخت در حال افزایش است، شما برای تأمین نیاز خود باید یک سوخت مقرون به صرفه انتخاب کنید. به لطف اختراع رودلف دیزل، موتور دیزل بسیار کارآمد و مقرون می باشد. سوخت دیزل نسبتاً بیشتر از بنزین قیمت دارد، اما دیزل چگالی انرژی بالاتری دارد، یعنی می توان انرژی بیشتری را از دیزل در مقایسه با همان حجم بنزین استخراج کرد. بنابراین، موتورهای دیزلی در اتومبیل مسافت پیموده شده بیشتری را ایجاد می کنند و آن را به گزینه ای بارز برای حمل و نقل و تجهیزات سنگین تبدیل می کنند. گازوئیل در مقایسه با بنزین سنگین تر و روغنی تر است و دارای نقطه جوش بالاتر از آب است و موتورهای دیزلی به دلیل کارایی بیشتر و مقرون به صرفه بودن توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.

تمایز در نوع اشتعال نهفته است. در حالی که موتورهای بنزینی برای احتراق با جرقه کار می کنند، موتورهای دیزلی برای احتراق سوخت از احتراق فشرده استفاده می کنند. در حالت دوم، هوا به داخل موتور کشیده می شود و تحت فشار زیادی قرار می گیرد که آن را گرم می کند.

این منجر به دمای بسیار بالا در موتور می شود، بسیار بالاتر از دمای حاصل از موتور بنزینی. در اوج دما و فشار، دیزلی که به داخل موتور وارد می شود به دلیل درجه حرارت شدید مشتعل می شود. در موتور دیزلی، هوا و سوخت در مراحل مختلف به داخل موتور تزریق می شوند، در مقابل موتور گازی که مخلوطی از هوا و گاز در آن وارد می شود. سوخت با استفاده از انژکتور به موتور دیزل تزریق می شود در حالی که در موتور بنزینی از کاربراتور برای این منظور استفاده می شود. در موتور بنزینی، سوخت و هوا با هم به داخل موتور فرستاده می شوند و سپس فشرده می شوند. مخلوط هوا و سوخت، فشرده سازی سوخت و از این رو راندمان کلی را محدود می کند.

یک موتور دیزلی فقط هوا را فشرده می کند و این نسبت می تواند بسیار بیشتر باشد. یک موتور دیزلی با نسبت 14: 1 تا 25: 1 فشرده می شود، در حالی که در موتور بنزینی نسبت تراکم بین 8: 1 تا 12: 1 است. پس از احتراق، محصولات جانبی احتراق از طریق اگزوز از موتور خارج می شوند.

برای شروع کار در ماه های سرد، گرمای اضافی از طریق “شاخه های برقی” تأمین می شود. موتورهای دیزلی می توانند دو چرخه یا چهار سیکل باشند و بسته به نوع کار آنها انتخاب می شوند. موتورهای خنک کننده با هوا و مایع خنک شده گزینه هایی هستند که به طور مناسب انتخاب می شوند. ترجیح داده می شود از ژنراتور مایع خنک استفاده کنید زیرا در کار بی صدا است و دمای آن به طور مساوی کنترل می شود.

مزایای موتور دیزل

به دلایل زیر موتور دیزلی در مقایسه با موتور بنزینی بسیار کارآمدتر و ترجیح داده می شود:

  • موتورهای دیزلی مدرن بر معایب مدل های قبلی با سر و صدا و هزینه های بالاتر نگهداری غلبه کرده اند. آنها در حال حاضر بیصدا بوده و در مقایسه با موتورهای بنزینی با اندازه مشابه به نگهداری کمتری نیاز دارند.
  • از ناهمواری و اطمینان بیشتری برخوردار هستند.
  • با احتراق اتوماتیک سوخت جرقه ای ایجاد نمی شود. عدم وجود شمع یا سیم جرقه ای هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.
  • هزینه سوخت هر کیلووات تولید شده سی تا پنجاه درصد کمتر از موتورهای گازی است.
  • قبل از هرگونه تعمیر و نگهداری اساسی، یک واحد دیزل با آب سرد 1800 دور در دقیقه به مدت 12000 تا 30،000 ساعت کار می کند. یک واحد گاز خنک شده با آب 1800 دور در دقیقه معمولاً قبل از نیاز به سرویس ، 6000-10000 ساعت کار می کند.
  • واحدهای بنزینی از واحدهای دیزلی گرمتر می سوزانند و از این رو عمر آنها به طور قابل توجهی کوتاه تر از واحدهای دیزلی است.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت