قطع برق در ایران و اهمیت ژنراتورهای پشتیبان

قطع برق در ایران

اخیرا خاموشی و قطع برق در ایران به صورت مکرر اتفاق افتاده است هرچند در سال های پیش علت این حادثه را ماینینگ غیرمجاز و شروع فصل استفاده از کولرها میدانستند، اما  اخیرا کمبود بارندگی‌ها و از مدار خارج شدن نیروگاه‌های برق‌آبی کشور  نیز مزید بر علت شده است و این موضوع احتمالا باعث مشکلاتی در تابستان میشود.

طبق مطالعه ای که در سال 1999 انجام شد (از سیستم های الکتریکی خالص برق برای قرن بیست و یک) از هر 10 کسب و کار کوچک 9 تا دچار قطعی برق شدند. به طور متوسط این سه شرکت با سه قطعی برق مواجه شدند که متوسط هزینه آن روزانه 7500 دلار برآورد شد. پیش بینی می شود این ارقام در سال 2001 به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

برخی از مشتریان برق در ازای قرار گرفتن در بالای لیست برای “قطع شدن” برق، با شرکت های تاسیساتی توافق کردند که به طور متوسط 20٪ هزینه های برق خود را کاهش دهند. بسیاری از این شرکت ها قطعی‌های مکرر بیش از آنچه پیش بینی شده است را تجربه می کنند و به یک منبع تغذیه موقتی احتیاج دارند.

مقاله مرتبط: استانداردهای ژنراتور برق اضطراری

خاموشی و قطع برق در ایران چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

خطرات ایمنی و بهداشت کارگران:

کارگران با ماشین آلات، ابزارهای برقی کار می کنند و درگیر فرآیندهای شیمیایی هستند. این کارگران می توانند در معرض آسیب، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک یا مرگ در اثر از دست دادن ناگهانی برق بدون بازیابی فوری برق سیستم های حیاتی قرار بگیرند.

آسیب های زیست محیطی:

مراکز تولید و فرآیند شیمیایی مداوم برای از بین بردن آلاینده های مضر به سیستم های کنترل آلودگی هوا متکی هستند، که برای کار، نظارت و نگهداری ماشین آلات، تجهیزات و سیستم ها به منبع پایدار نیرو نیاز دارند. قطع برق باعث قطع این سیستم ها شده و می تواند منجر به مواجهه خطرناک کارگران با مواد شیمیایی یا انتشار آلاینده‌های هوای تصفیه نشده در محیط شود.

افزایش تولید زباله های جامد و خطرناک:

فرایندهای تولید قطع شده و منجر به خرابی کیفیت محصول یا فساد آن، نیاز به دفع مواد شیمیایی فرآیند هدر رفته یا محصولات خراب، و افزایش جریان های دیگر زباله ها را دارد.

فساد در فرآوری مواد غذایی :

از بین رفتن تبرید، خط تولید و پردازش مداوم ناشی از قطع برق منجر به تخریب محصولات تازه فاسدشدنی و سایر محصولات کشاورزی تحت پردازش مواد غذایی می شود. این امر همچنین نیاز به دفع هزاران پوند مواد غذایی و محصولات فرعی هدر رفته دارد. انرژی الکتریکی قابل اطمینان برای محافظت از تامین مواد غذایی کشور یک ضرورت است.

کمبود قطعات و ملزومات مهم:

از قطعات تعویض هواپیما گرفته تا دریچه های قلب، منبع تغذیه نامطمئن که تولید را کاهش می دهد می تواند باعث کمبود قطعات حیاتی برای کاربردهای حیاتی شود.

تأثیرات اقتصادی قطع برق در ایران:

فرایندهای تولید و مشاغل نیاز به منابع پایدار برق دارند – بدون آنها قادر به کار نیستند – در نتیجه تولید از دست می رود، تولید اقتصادی کمتری برای دولت ایجاد می شود و کارمندان از کار اخراج و بیکاری افزایش می یابد. تجارت الکترونیکی و مشاغل اینترنتی جدید برای فعالیت به منابع قابل اطمینان و بدون وقفه نیاز دارند. بدون این قدرت، آنها باید سیستم های رایانه ای و اینترنتی را پشتیبانی کنند که از خدمات بانکی، تجاری و سایر خدمات حیاتی پشتیبانی می کنند. اعتماد بیشتر به اینترنت و ارتباطات از راه دور در بازارهای تجاری، سهام و کالاها و بانکداری، شدت تأثیرات سوسو زدن لحظه ای در منبع تغذیه را بزرگتر می کند. این وقفه ها به نوبه خود تأثیرات ناچیزی بر سایر جنبه های اقتصاد دارد مانند مواد اولیه، حمل و نقل و مصرف کنندگان

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت