ژنراتور گازی چیست؟ بررسی انواع و اجزا آن

ژنراتور گازی

با پیشرفت شبکه های توزیع برق استفاده از ژنراتور ها به حداکثر رسیده است. زمانی که برق به طور کامل قطع می شود در این صورت نیاز است که برق اضطراری وجود داشته باشد. ژنراتور گازی یکی از محصولاتی به حساب می آید که می توان در زمان قطعی از نعمت برق محروم نشد و بتوان از این دستگاه در هنگام قطع شدن برق استفاده کرد.

این دستگاه ها مزایا و کاربردهای متفاوتی دارند که باعث شده امروزه طرفداران بیشتری داشته باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با ژنراتور گازی بیشتر آشنا کنیم و در مورد کاربردها و اجزای آن مفصل صحبت کنیم.

انواع ژنراتور گازسوز

ژانراتورها با استفاده از سوخت های مصرف شده می توانند در نهایت برق تولید کنند. همه ژنراتورها از نظر سوختی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند اما همه آن ها در نهایت یک وظیفه بر عهده دارند و آن وظیفه هم می تواند تولید برق باشد. ژنراتور سوخت گازی از یک موتور تشکیل شده است و می تواند با استفاده از گاز طبیعی انرژی مکانیکی تولید کند. ژنراتور گازی از دسته دستگاه هایی است که توانایی این را دارد، بتواند گاز طبیعی را به برق تبدیل و برای مصرف افراد آماده کند.

وجود این دستگاه می تواند مزایای زیادی داشته باشد و در کاهش آلودگی موثر هستند. با وجود ژنراتور سوخت گازی می توان گفت دسترسی به این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها آسان تر است و همچنین سوخت این ژنراتور می تواند ارزان تر باشد. ژنراتورها دو نوع هستند که هر کدام کاربرد مخصوص خود را دارند و شامل موارد زیر است:

ژنراتورهای توان بالا

این دسته از ژنراتورها توان بالای 60 کاوا و فشار 2 پوند بر اینچ دارند که از آن ها بیشتر در مراکز صنعتی استفاده می کنند. ژنراتورهای توان بالا از نظر استحکام می توانند دوام بالایی داشته باشند و همچنین احتمال خراب شدن در آن ها به نسبت کمتر است.

ژنراتورهای توان پایین

ژنراتورهای توان پایین 60 کاوا از فشار 1.4 پوند بر اینچ برخوردار هستند و در مجتمع های تجاری و مسکونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از ژنراتورها خود شامل دو دسته هستند که در ادامه بیشتر آن ها را توضیح می دهیم.

شاسی ساده

در این نوع شاسی ها هیچ گونه عایق صوتی روی دستگاه نصب نشده است و همین موضوع باعث می شود که صدای آن بیشتر از 85 دسی بل باشد و در نهایت همین صدای زیاد می تواند برای افراد کاملا آزار دهنده باشد. صدای زیاد این شاسی ها می تواند موجب این شود که از آن در مکان هایی که بسته هستند، استفاده شود. مکان هایی مانند اتاق های جداگانه دورد از افراد می توانند محیط مناسبی برای نصب آن ها باشد.

شاسی با کانوپی کم صدا

شاسی هایی که کانوپی کم صدا دارند، باعث می شوند که میزان صدا به کمتر از 85 دسی بل کاهش پیدا کند و بتواند برای نصب درمحیط های عمومی مناسب باشند. این شاسی ها علاوه بر اینکه صدای کمتری دارند از نظر زیبایی می توانند مناسب باشند و همچین هیچ آسیبی به افراد وارد نمی شود.

اجزای ژنراتور گازی

اجزای ژنراتور گازی

ژنراتور گازسوز از دو بخش تشکیل شده که هر کدام از این بخش ها وظایف خاص خود را دارند. در ادامه اجزای این دستگاه را مورد بررسی قرار می دهیم:

موتور

یکی از قطعاتی که در دستگاه های ژنراتور گازسوز می توانند مهم باشد، موتور دستگاه است. دستگاه ژنراتور می تواند از سوخت های گاز PNG یا LPG استفاده کند و وطیفه ای که موتور دستگاه دارد این است که می تواند سوخت PNG و LPG را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. انرژی مکانیکی از ورود گاز به سیلندرها و انجام عمل احتراق می تواند تولید شود و می توان به عنوان مهم ترین بخش دستگاه اشاره کرد. شفت موتور دستگاه با وجود انرژی مکانیکی می تواند انرژی برق را تولید کند.

آلترناتور

وظیفه ای که این بخش بر عهده دارد این است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. این بخش چگونه می تواند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند؟ وقتی سیم پیچ های چرخشی شروع به چرخش می کنند، با کمک شفت موتور به طور ثابت می مانند. با این روش انرژی الکترومغناطیس تشکیل و در نهایت باعث تولید برق می شود. برق بعد از تولید به بخش روجی دستگاه انتقال داده شده و می توان در هنگام قطعی برق از این دستگاه کمک گرفت.

تابلو برق ژنراتور گازی

تابلوهای برق ژنراتورهای گازی شامل دو نوع دستی و اتوماتیک هستند. تابلوهای دستی می توانند به صورت دستی تنظیم شوند و خاموش و روشن کردن آن ها به صورت دستی انجام می گیرد، اما ژنراتورهای اتوماتیک به صورت کاملا اتوماتیک می توانند در مواقع اضطراری روشن و خاموش شوند.

یک بخش در دستگاه ژنراتور گازی وجود دارد که به آن تابلوی برق گفته می شود. تمام لوازم برق ژنراتور از جمله کنترل پنل، فیوزها و شارژر باتری در این بخش قرار می گیرند. در ادامه قصد داریم که دو مورد از این بخش ها را به طور جداگانه توضیج دهیم:

کنترل پنل

کنترل پنل مکانی است که وظیفه فرمان دستگاه ژنراتور سوخت گازی را بر عهده دارد. این بخش تمام اطلاعات دستگاه را که شامل خرابی و موارد دیگر است، می تواند به نمایش بگذارد و قابل مشاهده باشد. با استفاده از کنترل پنل شما می توانید کلیدهای دستگاه را در حالت خاموش و روشن قرار دهید و تمام تنظیمات دستگاه را می توان با این کنترل پنل انجام داد و تمامی اطلاعات ژنراتور گازسوز را با وجود کنترل پنل می توانید مشاهده و تنظیم کنید.

شارژر باتری

شارژر باتری وظیفه ای که بر عهده دارد این است که می تواند باتری را به طور کامل شارژ کند. با استفاده از ولتاژ و جریانی که در دستگاه وجود دارد، این مدار می تواند شارژ کردن باتری را انجام دهد و این کار تا زمانی که دستگاه روشن است انجام می شود. ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که چرا باتری هنگام روشن ماندن دستگاه شارژ می شود؟ هدف این است، زمانی که دستگاه مجددا روشن می شود، خالی از شارژ نباشد. ولتاژ شارژها به صورت های زیر عمل می کند:

  • باتری با ولتاژ 12 ولت

باتری های 12 ولت برای شارژ شدن نیاز به جریان 5 آمپر و همچنین ولتاژ 8.13 دارند.

  • باتری با ولتاژ 24 ولت

باتری هایی که ولتاژ 24 ولت هستند برای اینکه شارژ شوند، نیاز دارند از جریان 10 آمپر و ولتاژ 5.28 تغذیه کنند.

کلید اضطراری

از کلید اضطراری زمانی استفاده می شود که خاموش کردن موتور در حالت عادی وجود نداشته باشد و می توان با فشردن کلید اضطراری باعث خاموش شدن دستگاه شد.

میزان مصرف سوخت ژنراتور گازی

میزان مصرف سوخت در ژنراتورهای گازی

از ژنراتور گازسوز در مناطق شهری استفاده می شود و به همین دلیل می توان گفت که گاز آن ها از گاز شهری تغذیه می شود. سوختی که در این دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد به طور ثابت قابل اندازه گیری نیست، زیرا میزان سوخت مصرف شده در ژنراتورهای گازی به چندین عوامل بستگی دارد.

این عوامل می توانند توان، میزان بار تحمیل شده دستگاه و همچنین راندمان مصرف سوخت باشد. اگر بخواهیم میزان مصرف سوخت را کلی در نظر بگیریم، می توانیم بگوییم که میزان سوخت 10 متر مکعب بر ساعت به ازای هر 30 کاوا است.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

جمع بندی

در این مقاله دستگاه ژنراتور گازسوز را به طور کامل توضیح دادیم و در مورد اجزا و انواع آن صحبت کردیم. این دستگاه مانند دستگاه های دیگر کاربردهای زیادی دارد و امروزه بیشتر از این ژنراتور استفاده می کنند. ژنراتورهای گازی در زمان قطعی برق می تواند کاربرد فوق العاده ای داشته باشد. مزایایی که این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها دارد این است که آلودگی کمتری دارد و با وجود این دستگاه می توان در مصرف سوخت صرفه جویی کرد.

سوالات متداول

  • ژنراتور گازی چیست؟

ژنراتور گازی یکی از محصولاتی به حساب می آید که می توان در زمان قطعی از نعمت برق محروم نشد و بتوان از این دستگاه در هنگام قطع شدن برق استفاده کرد.

  • برای خرید ژنراتور از چه طریقی اقدام نماییم؟شرکت بازرگانی پیشرو موتور پارسیان دیزل با سال ها تجربه در امر تامین و پشتیبانی انواع دیزل ژنراتور با بهره گیری از آموزش های تخصصی سازندگان بزرگ دیزل و ژنراتور یک شرکت پیشرو در این صنعت می باشد.برای خرید ژنراتور میتوانید با کارشناسان فروش ما با شماره 33940444-021 تماس حاصل فرمایید.۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت