بررسی چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت ماهانه، هفتگی و روزانه

چک لیست بازدید دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور به عنوان یکی از مهمترین وسایل تأمین برق در بسیاری از سازمان‌ها و صنایع شناخته شده‌اند. اما برای حفظ عملکرد بهینه و جلوگیری از مشکلات ناگهانی، تعمیر و نگهداری دقیق و منظم ضروری است. در این راستا، چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به عنوان یک ابزار کارآمد و حیاتی برای نگهداری دیزل ژنراتورها معرفی می‌شود. چک لیست دیزل ژنراتور به تیم‌های فنی کمک می‌کند تا نگهداری روزانه، هفتگی و ماهانه را انجام دهند، مشکلات را سریع شناسایی کرده و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنند. این دستورالعمل شامل تمام جنبه‌های مهم از بررسی سطوح آب تا سیستم اگزوز و از شارژ باتری تا سوخت و روغن موتور می‌شود. با رعایت این چک لیست  عملکرد دیزل ژنراتور بهینه، ایمنی بیشتر و هزینه‌های تعمیراتی کم می‌شود. 

 

چک لیست نگهداری دیزل ژنراتور به صورت روزانه

چک لیست بازدید دیزل ژنراتور در تعمیر و نگهداری در درجه اول شامل بررسی های روزانه ای می‌شود که توسط تیم فنی در شرکت انجام می‌گیرند. این بررسی‌ها به شرح زیر هستند.

بررسی سطح آب سرد

اطمینان از سطح کافی آب در سیستم خنک کننده برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور.

بررسی سطح روغن موتور

تضمین سطح مناسب روغن برای روانکاری اجزای موتور و جلوگیری از سایش.

بررسی شارژ باتری

اطمینان از شارژ کافی باتری برای راه‌اندازی مطمئن ژنراتور.

بررسی نشت (در صورت وجود، اطلاع رسانی به سرویس)

جستجو برای هرگونه نشتی روغن یا سوخت و گزارش آن برای جلوگیری از آسیب به دستگاه یا خطرات ایمنی.

کارکرد هفتگی ژنراتور

روشن کردن ژنراتور به مدت 10 دقیقه هفته‌ای یک بار بدون بار برای تضمین آمادگی دستگاه.

 

جدول چک لیست دیزل ژنراتور به صورت روزانه
1بررسی سطح آب سرد
2بررسی سطح روغن موتور
3بررسی شارژ باتری
4بررسی نشت (در صورت وجود، اطلاع رسانی به سرویس)
5ژنراتور باید هفته ای یک بار به مدت 10 دقیقه کار کند

 

نگهداری دیزل ژنراتور به صورت هفتگی

در طول هر بازرسی به صورت هفتگی باید از عدم نشت روغن دیزل ژنراتور اطمینان حاصل نموده و آن را تمیز کرد. در بازرسی هفتگی آن باید اطمینان یافت که هیچ جونده، پرنده یا حشره مضر به واحد دربسته نفوذ پیدا نکرده است. همچنین در چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت هفتگی موارد زیر باید مورد بررسی قرار گیرند.

انجام بازرسی بصری

بررسی ظاهری دستگاه برای شناسایی هرگونه آسیب یا فرسودگی قابل مشاهده.

راه‌اندازی ژنراتور

تست کردن عملکرد دستگاه با روشن کردن موقتی برای اطمینان از آمادگی.

بررسی سطح مایعات

اطمینان از سطوح کافی روغن، سوخت، و مایع خنک‌کننده.

بررسی وجود نشتی

جستجو برای نشتی روغن، سوخت، یا آب و رفع به‌موقع آن‌ها.

بررسی حالت خودکار

تأیید عملکرد صحیح سیستم خودکار راه‌اندازی در مواقع ضروری.

بررسی سطح سوخت و روشن کردن موتور

اطمینان از داشتن سوخت کافی برای عملیات و تست عملکرد موتور. به این منظور می‌بایست دیزل ژنراتور را به مدت 30 دقیقه یا بیشتر روشن بگذارید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند.

بررسی سیستم اگزوز پس از راه‌اندازی ژنراتور

نظارت بر خروجی اگزوز برای شناسایی هرگونه انحراف از حالت عادی. در این بررسی صدا خفه کن، منیفولد و لوله اگزوز نیز باید از نظر نشتی مورد بررسی قرار گیرند. لوله‌ها نباید هیچ یک از اجزای مجاور را بیش از اندازه گرم کنند. همچنین باید به نشانه ‌های آتش‌ سوزی، مانند لرزش، دود، یا نوسانات برق نیز توجه کرد.
این بررسی‌ها کمک می‌کنند تا از کارکرد مطمئن و بهینه دیزل ژنراتور اطمینان حاصل شود.

 

جدول چک لیست هفتگی دیزل ژنراتور
1انجام بازرسی بصری
2راه اندازی ژنراتور
3بررسی سطح مایعات
4بررسی وجود نشتی
5بررسی حالت خودکار
6بررسی سطح سوخت و روشن کردن موتور
7بررسی سیستم اگزوز پس از راه اندازی ژنراتور

 

بررسی ژنراتور به صورت دوره ای

چک لیست ماهانه دیزل ژنراتور

با این که تعمیر و نگهداری روزانه و هفتگی ژنراتور توسط کاربر کافی است، شاید بهتر باشد که بررسی‌های ماهانه توسط یک تکنسین متخصص و آموزش دیده انجام گیرند. در بررسی و چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت ماهانه، کابل های باتری و سطوح الکترولیت بررسی خواهند شد.  در این بررسی باید سرپوش های پلاستیکی از درگاه های سلول برداشته شوند. از یک براش و مقداری جوش شیرین برای تمیز کردن خوردگی یا کثیفی استفاده کرد.

در بررسی ماهانه سطح مایع خنک کننده و روغن موتور مورد بررسی قرار گیرند. روغن باید نزدیک به پر باشد؛ اما سرریز نشود. در این بررسی علائم نشتی در خطوط روغن یا مایع خنک کننده باید جدی گرفته شوند. غلظت مایع خنک کننده نیز مهم است و باید تقریبا نیمی از آن آب تصفیه شده و نیمی دیگر حاوی ضد یخ باشد. در مناطق با خطر یخ زدگی، سطح ضد یخ می‌تواند تا 60٪ (اما نه بالاتر) در نظر گرفته شود.

در بررسی ماهانه از بانک بار برای انجام آزمایش بار ماهانه حداقل به مدت 1 ساعت استفاده خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در حالت ایده آل است. همچنین باید آزمایش وزن مخصوص الکترولیت یا آزمایش هدایت الکتریکی نیز در این زمان انجام گیرد. در زیر چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت ماهانه آمده است:

  • تمیز کردن ژنراتور
  • تمیز کردن محیط اطراف
  • بررسی سطح مایع خنک کننده موتور
  • چک کردن شارژر باتری
  • بررسی سطح روغن موتور: روغن را باید بعد از 100 ساعت استفاده و بار اول زودتر تعویض کرد. توصیه می‌شود که اولین تعویض روغن بعد از 30 ساعت انجام گیرد.
جدول چک لیست دیزل ژنراتور به صورت ماهانه
1تمیزکردن ژنراتور
2تمیز کردن محیط اطراف
3بررسی سطح مایع خنک کننده موتور
4چک کردن شارژر باتری
5بررسی سطح روغن موتور، روغن را باید بعد از 100 ساعت استفاده و بار اول زودتر تعویض کرد. توصیه می‌شود که اولین تعویض روغن بعد از 30 ساعت انجام گیرد

چک لیست سالانه دیزل ژنراتور

برای نگهداری سالانه دیزل ژنراتور، موارد زیر حائز اهمیت هستند:

آزمایش باتری

بررسی و تست باتری برای اطمینان از عملکرد صحیح و جلوگیری از خرابی ناگهانی.

بررسی سطوح الکترولیت

اطمینان از سطوح مناسب الکترولیت در باتری برای حفظ کارایی.

پاکسازی زنگ زدگی

تمیز کردن اتصالات باتری و سایر قسمت‌های مستعد زنگ زدگی برای جلوگیری از اختلالات الکتریکی.

اطمینان از نسبت مناسب مخلوط خنک‌کننده

بررسی و تنظیم نسبت مایع خنک کننده بر اساس شرایط آب و هوایی.

انجام آزمایشات رسانایی الکتریکی

تست کردن مدارات الکتریکی ژنراتور برای شناسایی اختلالات احتمالی.

تمرکز سالانه بر سیستم الکتریکی ژنراتور

بازرسی دقیق سیستم‌های الکتریکی و تعمیرات لازم برای حفظ ایمنی و کارایی.

تعویض فیلترهای هوا

جایگزینی فیلترهای هوا برای اطمینان از عملکرد مطلوب و جلوگیری از ورود ذرات مضر به موتور.

 

جدول چک لیست دیزل ژنراتور به صورت سالانه
1آزمایش باتری
2بررسی سطوح الکترولیت
3پاکسازی زنگ زدگی
4اطمینان از نسبت مناسب مخلوط خنک‌کننده
5انجام آزمایشات رسانایی الکتریکی
6تمرکز سالانه بر سیستم الکتریکی ژنراتور
7تعویض فیلترهای هوا

 

چک لیست ایمنی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها به عنوان منابع انرژی پشتیبان مهم در صنایع و سازمان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. اما برای حفظ کارایی و ایمنی این تجهیزات حیاتی، اجرای چک لیست  ایمنی دیزل ژنراتور بسیار اساسی است. این چک لیست، که به عنوان راهنمایی جامع برای افراد مسئول ایمنی و نگهداری ژنراتورها طراحی می‌شود، شامل مواردی همچون بررسی سطح روغن موتور، بررسی سیستم شارژ باتری، و انجام بازرسی‌های هفتگی جهت اطمینان از عدم نشت روغن و سوخت است. این چک لیست نه تنها به بهبود عملکرد ژنراتورها کمک می‌کند بلکه از احتمال وقوع مشکلات جلوگیری نموده و در نهایت، ایمنی و بهره‌وری این تجهیزات را تضمین می‌کند. با اجرای دقیق این چک لیست، افراد مسئول قادر به اجتناب از خسارات ناگهانی، کاهش هزینه‌های تعمیراتی، و حفظ پایداری در تأمین انرژی خواهند بود

مزایا استفاده از چک لیست بازدید ژنراتور چیست؟

چک لیست بازدید دیزل ژنراتور کمک می‌کند تا بتوان مشکلات ژنراتور را در اسرع وقت شناسایی و تعمیر کرد. بسیاری از ژنراتورها بلافاصله علائم خرابی را نشان نخواهند داد. در واقع تا زمانی که برق قطع نشود و ژنراتور کار نکند نمی‌توان به مشکل خرابی آن پی برد.

بازدید و نگهداری پیشگیرانه منظم به تکنسین این امکان را می‌دهد تا مشکلات این موتور را شناسایی نموده و قبل از بدتر شدن، آن‌ها را برطرف سازد. در ادامه در خصوص مزایای استفاده از چک لیست بازدید دیزل ژنراتور اطلاعات بیشتری ارائه می‌شود.

1- چک لیست بازدید دیزل ژنراتور عملکرد مناسب را تضمین می‌کند.

با داشتن چک لیست، موارد مهم زیر قابل بررسی خواهند بود:

 • سرعت موتور
 • سطح مایع و روغن
 • فیلتر روغن و فیلتر هوا
 • تسمه ها، شیلنگ ها، خطوط، کانکتورها و سایر لوازم جانبی
 • کنترل پنل و همچنین موتور
 • سیستم خنک کننده
 • اتصالات تغذیه ژنراتور
 • کابل های باتری و پایانه های باتری
 • سیستم اگزو و …

بررسی منظم همه این جوانب این اطمینان را حاصل می‌کند که ژنراتور همواره عملکرد بهینه ‌ای دارد.

2- چک لیست دیزل ژنراتور از تولید مونوکسید کربن و مسمومیت جلوگیری می‌کند.

در صورتی که موتور احتراق داخلی ژنراتور به طور منظم بازدید و تعمیر نشود، مستعد تولید مونوکسید کربن است. این گاز در صورت استنشاق، کشنده خواهد بود. با بازدید منظم می‌توان اطمینان یافت موتور به گونه ای قرار می‌گیرد که بخار را در خارج از محیط به جای داخل آزاد می‌کند. برای این منظور، تمیز نگهداشتن ژنراتور نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

3- چک لیست بازدید دیزل ژنراتور کارایی ژنراتور را افزایش می‌دهد.

زنبورها، پرندگان، موش‌ صحرایی، مار و سایر موجودات می‌‌توانند محل ژنراتور شما را دچار آلودگی می‌کنند. در طول بازدید منظم، تمام قسمت های ژنراتور از آلودگی‌ها و زباله های احتمالی آسیب رسان مورد بررسی قرار می‌گیردو تمییز می‌شود. در واقع، تکنسین باتری‌ های ژنراتور را جدا کرده و مجددا متصل می‌کند تا اطمینان یابد که هیچ مشکل اساسی وجود ندارد. انجام این کار مطابق با برنامه تعمیر و بازدید که توسط سازنده موتور توصیه می‌شود، به بهبود راندمان ژنراتور کمک خواهد کرد.

چگونگی نگهداری ژنراتور ها

4- نگهداری ژنراتور به جلوگیری از مشکلات سوخت کمک می‌کند.

مخزن سوخت دیزل را باید حداقل دو بار در سال خالی و مجددا پر کرد. زیرا این سوخت با گذشت زمان خراب خواهد شد؛ به خصوص زمانی که ژنراتور برای مدت طولانی کار نکند. از این رو توصیه می‌شود که سیستم سوخت را به طور کامل تخلیه نمایید.با تعمیر و چک لیست بازدید دیزل ژنراتور سطح سوخت بررسی می‌شود و منبع تغییر می‌کند؛ بنابراین مشکلات ناشی از سوخت حذف خواهند شد.

5- نگهداری ژنراتور باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

نادیده گرفتن چک لیست بازدید منظم ژنراتور می‌تواند منجر به انجام تعمیرات پرهزینه در دراز مدت شود. بنابراین، به نفع شماست که از انجام کارهای اساسی تعمیر و نگهداری مانند تعویض فیلتر سوخت، تعویض فیلتر هوا، تخلیه مایع خنک ‌کننده، تعویض فیلتر مایع خنک ‌کننده، بررسی منبع سوخت و … اطمینان حاصل نمایید.

اگر این تعمیر و نگهداری برای مدت نسبتا طولانی نادیده گرفته شود، حتی ممکن است منجر به تعویض کل واحد گردد که می‌تواند هزینه زیادی را در بر داشته باشد؛ به خصوص که هزینه این موتورها دائما در حال افزایش است.

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

سخن پایانی درباره چک لیست دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها نقش مهمی در بسیاری از محیط‌‌ها از جمله مدارس، ساختمآن‌های دولتی، بیمارستآن‌ها و موارد دیگر دارند. در صورت خرابی شبکه برق، این موتورها منبعی را برای تامین انرژی فراهم می‌‌کنند. در واقع موتورهای دیزل منبع قابل اعتماد و مقرون به صرفه ای برای تامین انرژی پشتیبان هستند .ولی نیاز به نمونه چک لیست سیستم برق اضطراری در هر مرحله از چک کردن است.

غفلت از مراقبت و نگهداری مناسب از آن‌ها، خطر خرابی را در زمانی که بیشتر به آن‌ها نیاز است افزایش می‌دهد. ژنراتورها به اندازه شبکه برق استاندارد ساختمان به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. استفاده از چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به جلوگیری از خرابی این موتورها و افزایش عمر کارکرد آن‌ها کمک بزرگی خواهد کرد.

پیشروموتور پارسیان دیزل

 

سوالات متداول

 • چگونه با باتری‌های ژنراتور برخورد کنیم؟

باتری‌‌ها را به طور دوره‌ ای بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که سطح الکترولیت‌‌ها مناسب است. اگر سطح آن‌ها کم است، با آب منقلی کنید. همچنین، از تخلیه کامل باتری‌‌ها جلوگیری کنید و در صورت نیاز، باتری‌‌ها را شارژ کنید.

 • چگونه سیستم خنک‌کننده دیزل ژنراتور را نظافت کنیم؟

سیستم خنک‌ کننده به طور دوره‌ ای با یک شلنگ آب بشویند. از هر گونه رسوبات، گرد و غبار و اشیاء غیرضروری دوری کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که فن‌ های خنک‌ کننده درست کار می‌کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت