نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور

نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها کاربردهای زیادی در مصارف صنعتی و خانگی دارند. در هنگام قطع برق، هیچ چیز به اندازه داشتن یک دیزل ژنراتور نمی تواند به شما در تامین برق و جلوگیری از خسارات مادی کمک کند. استفاده از دیزل ژنراتورها بسیار آسان است، فقط باید برای استفاده از آن، نکاتی را مدنظر قرار دهیم. در این مقاله قصد داریم نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور را بیان کنیم. با رعایت نکات زیر عمر موتور برق شما بیشتر شده و عملکرد بهتری خواهد داشت.

10 نکته مهم که هنگام استفاده از دیزل ژنراتور باید بدانید

 1. در هنگام راه اندازی و استفاده از دیزل ژنراتور، حتماً نکات گفته شده توسط سازنده را رعایت کنید. این نکات معمولا در دفترچه راهنمای محصول به صورت مکتوب نوشته شده یا توسط فروشنده به شما یادآوری خواهد شد.
 2. موتور ژنراتور ، یکی از اصلی ترین اجزاء سیستم است که باید آن را از تمام آسیب های مکانیکی حفظ کنید.
 3. قبل از راه اندازی ژنراتور، از میزان سوخت مورد نیاز در آن اطمینان حاصل کنید.
 4. در هنگام راه اندازی دیزل ژنراتور حتما میزان آب و میزان روغن دستگاه را چک کنید.
 5. برای نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور باید هر چند وقت یک بار مخزن سوخت و روغن دستگاه را از لحاظ عدم وجود نشتی بررسی کنید.
 6. توجه به دمای موتور، یکی از دیگر از نکاتی است که باید هنگام فعالیت دیزل ژنراتور به آن توجه کنید. معمولا دمای موتور از دمای کل سیستم بالاتر است. اگر دمای موتور پایین باشد، توسط بخاری برقی تعبیه شده داخل دستگاه، دوباره دمای آن بالا می رود. در هر ماه یک دفعه از کارکرد صحیح این بخاری اطمینان حاصل نمایید.
 7. بررسی چراغ های کنترلی موجود در موتورهای برق را در دستور کار خود قرار دهید.
 8. در مکان نصب دیزل ژنراتور باید تصفیه هوا به خوبی انجام شود.
 9. هیچ گاه در مسیر خروجی آلاینده ها از دیزل ژنراتور، به داکت های خروجی زانویی متصل نکنید.

موارد استفاده از دیزل ژنراتور

موارد استفاده دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها در بسیاری از کارخانه جات صنعتی و تولیدی حرف اول را می زند. همانطور که می دانید، موتورهای برق انرژی مکانیکی حاصل از عملکرد موتور را به انرژی الکتریکی یا همان برق تبدیل می کنند.در شرایط بحرانی امروز و با مصرف بی رویه انرژی الکتریکی، شاهد قطعی های مکرر برق شهری هستیم.

این قطعی می تواند سبب بروز خسارت های زیادی به ارگان های مختلف شود. خط تولید بسیاری از کارگاه ها و کارخانه جات وابسته به برق است که با قطع آن، خسارت زیادی به تولید کننده وارد می شود. علاوه بر این، قطعی های مکرر برق می تواند به تاسیسات این کارخانه جات نیز خسارات بسیاری وارد آورد.

از طرف دیگر، دستگاه های بسیاری در بیمارستان ها و مراکز درمانی با برق کار می کنند که از کار افتادن هر کدام در هنگام قطعی برق، می تواند جان یک نفر را به خطر بیندازد. اینجاست که کاربرد و موارد استفاده از موتورهای برق، بیشتر مشخص می شود.تقریباً در تمامی موارد یاد شده، دیزل ژنراتور برای تامین برق در شرایط اضطراری نصب شده است که اگر از آن درست استفاده شود، می تواند تا سال های سال مورد استفاده واقع شود.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم، دیزل ژنراتورها مصارف خانگی نیز دارند. برق بسیاری از باغ ها و ویلاهایی که خارج از محدوده شهر قرار دارند و هنوز متصل به برق کشی شهری نیستند، از این طریق تامین می شود.نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور برای طول عمر این دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارد.

نکات ایمنی استفاده از دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها علاوه بر کاربردهای فراوانی که دارند، اگر به درستی نگهداری و استفاده نشوند، می توانند خطر آفرین باشند. در ادامه نکات ایمنی که باید هنگام کار با دیزل ژنراتور به آن توجه داشته باشید را بیان می کنیم:

 • حتما باید در هنگام پر کردن مخزن موتور از سوخت، شیب سطح دستگاه را در نظر بگیرید و از ریختن سوخت روی بدنه دستگاه خودداری کنید.
 • در هر ماه یک دفعه، تمامی قطعات دیزل ژنراتور را از لحاظ سالم بودن بررسی کنید.
 • به هیچ عنوان دیزل ژنراتورها را در کنار مواد مشتعل نصب نکنید. یکی از نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور ها میباشد.
 • قطعات به کار رفته در موتورهای برق، در اثر استفاده زیاد و مکرر، فرسوده می شوند که باید به موقع برای تعویض آن ها اقدام کنید.
 • باید هر چند وقت یک بار، فیلترهای هوای موتورهای برق را تمیز کنید.
 • کابل های برق دستگاه را عایق بندی کنید.
 • هیچ گاه هنگام روش بودن دیزل ژنراتور، درب رادیاتور آن را برندارید.
 • در صورت خرابی یا ترک داشتن کابل ها، هرچه زودتر آن ها را تعویض کنید.
 • قبل از راه اندازی موتور، از سالم بودن سیستم خنک کننده آن اطمینان حاصل کنید.
 • سطح روغن دیزل ژنراتور را به طور مرتب چک کنید.
 • از استعمال دخانیات در کنار موتورهای برق خودداری کنید.
 • اگر ژنراتور را در فضای باز نصب کرده اید، حتما برای آن سایه بان درست کنید.

نصب دیزل ژنراتور

نصب دیزل ژنراتور

نصب درست و صحیح دیزل ژنراتور، در عملکرد و راندمان بهتر آن، موثر است. دیزل ژنراتور را باید در مکانی نصب کنید که دسترسی به آن جهت تعمیر یا تعویض قطعات آسان باشد.علاوه بر این، مکانی که دیزل ژنراتور را در آن نصب می کنید، باید عاری از هرگونه آلودگی و گرد و غبار باشد.

زیرا این گرد و غبار روی سطح موتور تجمع کرده و مانع از عملکرد صحیح آن می شود.نصب این موتورهای برق باید مطابق با شرایطی باشد که سازنده یا فروشنده هنگام خرید برای شما بیان کرده اند. معمولا دیزل ژنراتور را 10 الی 15 سانتی متر بالاتر از کف محلی که برای آن در نظر گرفته شده، نصب می کنند.

کاهش صدای دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور در هنگام فعالیت، صدای زیادی تولید می کند که می تواند آزاردهنده باشد. در ادامه راهکارهایی جهت کاهش این صدای تولید شده توسط دستگاه بیان می کنیم.در بسیاری از مکان ها برای کاهش سر و صدای ناشی از دستگاه، آن را داخل اتاقک فلزی قرار می دهند.

استفاده از پوششی به نام کانوپی نیز، روشی مناسب برای کاهش صدای دستگاه است. کانوپی صدای دیزل ژنراتور را تا 80 دسی بل کمتر می کند.علاوه بر این، اجزاء مختلف دیزل ژنراتور به مرور زمان دچار آسیب و خرابی می شوند که می تواند سبب بروز صداهای غیر عادی دستگاه شود.

با تعمیر مداوم دستگاه و رسیدگی به آن و همچنین توجه به نکات مهم در استفاده از دیزل ژنراتور می توان سبب کارکرد بهتر اجزاء و کاهش صدای آن شد.نصب ژنراتور روی سطوح سختی مانند آسفالت می تواند سبب زیادتر شدن صدای آن شود. بهتر است برای دیزل ژنراتور، زیر ساختی مناسب تدارک ببینید.

خطرات دیزل ژنراتور در فضای بسته

دیزل ژنراتورها به دلیل تولید آلاینده های مضر در هنگام فعالیت، باید در مکانی روباز نصب شوند. بسیاری از این موتورهای برق هنگام فعالیت گاز مونو اکسید کربن تولید می کنند که استنشاق آن توسط انسان، مسموم کننده و کشنده است.

اگر موتور برق را در فضای بسته نصب کرده اید، حتما باید محیط شما از یک سیستم تهویه قوی و مناسب برخوردار باشد.اگر در مکان نصب دیزل ژنراتور تهویه مناسب قرار نداشته باشد، گرمای تولید شده از دستگاه می تواند سبب بروز حریق در مکان شود.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

جمع بندی

دیزل ژنراتور یکی از تجهیزات مهم است که هم در صنعت و هم در مصارف خانگی، کاربرد دارد. این وسیله تقریباً گران قیمت است، پس باید حداکثر تلاش خود را برای نگهداری از آن انجام دهید. توجه به نکاتی که در این مقاله بیان شد و نیز توصیه های شرکت سازنده، می تواند در افزایش طول عمر دیزل ژنراتور شما تاثیر زیادی داشته باشد.

اگر خود در زمینه نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور آگاهی ندارید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. کمپانی پیشرو موتور پارسیان دیزل با سال ها تجربه در زمینه نصب و راه اندازی دیزل ژنراتورها، یکی از بهترین گزینه ها برای خرید دیزل ژنراتور است.

نصب و راه اندازی دیزل ژنراتورهای خریداری شده از شرکت پیشرو موتور پارسیان دیزل، انجام می شود. تامین قطعات یدکی این دستگاه و نیز پشتیبانی فنی محصول، از دیگر خدمات این شرکت به شما مشتریان عزیز است. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی درباره خرید محصول یا پشتبانی آن، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 • نصب دیزل ژنراتور در فضای بسته چه خطراتی را به دنبال دارد؟

دیزل ژنراتورها به دلیل تولید آلاینده های مضر در هنگام فعالیت، باید در مکانی روباز نصب شوند. بسیاری از این موتورهای برق هنگام فعالیت گاز مونو اکسید کربن تولید می کنند که استنشاق آن توسط انسان، مسموم کننده و کشنده است.اگر در فضای بسته نصب کرده اید، حتما باید محیط شما از یک سیستم تهویه قوی و مناسب برخوردار باشد.اگر در مکان نصب دیزل ژنراتور تهویه مناسب قرار نداشته باشد، گرمای تولید شده از دستگاه می تواند سبب بروز حریق در مکان شود.

 • برای خرید دیزل ژنراتور از چه طریقی میتوانیم اقدام نماییم؟

شرکت بازرگانی پیشرو موتور پارسیان دیزل با سال ها تجربه در امر تامین و پشتیبانی انواع دیزل ژنراتور با بهره گیری از آموزش های تخصصی سازندگان بزرگ دیزل و ژنراتور یک شرکت پیشرو در این صنعت می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دیزل ژنراتور با کارشناسان ما با شماره 33940444-021 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت