نحوه تولید برق دیزل ژنراتور

نحوه تولید برق دیزل ژنراتور

ژنراتورها نقش حیاتی در تامین برق اماکن مسکونی یا صنعتی دارند. در حقیقت، آن‌ها بیشتر به عنوان منبع تغذیه اضطراری استفاده می شوند . ژنراتور ها  با سوزاندن سوختی که برای تولید الکتریسیته به کار می‌رود، انرژی الکتریکی لازم برای وسایل برقی را تولید می‌کنند.در نحوه تولید برق دیزل ژنراتور ابتدا باید با اجزای آن آشنا شوید.

دیزل ژنراتور دستگاهی است که برای تولید برق از ابزارهای برقی کوچک تا کاربردهای صنعتی بزرگ استفاده می شود. بنابراین، می توان گفت که ژنراتورهای دیزلی به عنوان نوعی موتور الکتریکی عمل کرده و یک منبع انرژی را به منبع دیگر تبدیل می کنند. در واقع، یک ژنراتور با گرفتن انرژی مکانیکی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی کار می کند.

ژنراتور شامل عناصر مختلفی مانند سیستم سوخت، موتور، تنظیم کننده ولتاژ، دینام، سیستم روغن کاری، خنک کننده و سیستم اگزوز است.  شرکت پیشرو موتور پارسیان دیزل، تامین کننده انواع دیزل ژنراتور در این راهنما شما را با این ژنراتور و اجزای آن آشنا می کند.

اجزای به کار رفته در دیزل ژنراتور

اجزای به کار رفته در دیزل ژنراتورها

بسته به سازنده، مدل و سایر عوامل، آرایش کامل یک ژنراتور دیزلی ممکن است متفاوت باشد. با این حال، عناصر اصلی تشکیل دهنده همیشه بدون تغییر باقی می مانند. به همین دلیل برای کارکرد و نگهداری صحیح آن ها، باید بدانید که ژنراتور از چه اجزایی تشکیل شده است.

هر دیزل ژنراتور حداقل از 9 جزء مختلف اما به همان اندازه مهم تشکیل شده است. آن ها عبارتند از: موتور دیزل، دینام، سیستم سوخت، رگولاتور، سیستم خنک کننده و اگزوز، سیستم روغن کاری، شارژر، پانل کنترل و قطعات دیگر ژنراتور. نحوه تولید برق دیزل ژنراتور با به کارگیری تمامی قطعات و اجزای آن مشخص میشود.

موتور دیزل مهم ترین قطعه ژنراتور

موتورهای دیزلی همانند موتوری است که داخل هر نوع وسیله نقلیه ای استفاده می شود. در حقیقت، انرژی الکتریکی از طریق موتور تولید می شود. اندازه موتور اهمیت زیادی دارد. در واقع، هر چه موتور بزرگ تر باشد، انرژی بیش تری تولید میشود.

سیستم سوخت ضروری برای کارکرد ژنراتور

سیستم سوخت دارای یک مخزن به همراه تعدادی لوله است که به موتور متصل می شود. دیزل ژنراتور از طریق سیستم سوخت به موتور عرضه می شود. در واقع از طریق اندازه مخزن می توان متوجه شد که ژنراتور تا چه مدت فعالیت می کند.

دینام قطعه ای برای تولید توان خروجی

دینام مهم ترین قطعه به کار رفته در دیزل ژنراتور بوده که توان خروجی مورد نیاز را تولید می کند. این قطعه پرکاربرد دارای اجزای پیچیده ای مانند روتور است. روتور یک نوع شفت بوده که چرخش آن از طریق انرژی مکانیکی امکان پذیر است و یک میدان مغناطیسی به وجود می آورد. این میدان به طور دائم حول بخش دیگری یعنی استاتور می چرخد.

سیستم خنک کننده و اگزوز مانع از گرم شدن ژنراتور

هر دو مولفه نقش بسیار مهمی در عملکرد ژنراتور دارند. سیستم خنک کننده به جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ژنراتور کمک می کند. مایع خنک کننده از ژنراتور آزاد می شود تا گرمای اضافی تولید شده توسط موتور و دینام را خنثی کند. سپس این مایع، تمام این گرما را از طریق یک مبدل حرارتی جذب و آن را از ژنراتور خارج می کند.

سیستم اگزوز بر اساس همان اصل سیستم اگزوز خودرو کار می کند. در واقع، هر گاز تولید شده توسط موتور دیزل را جذب می کند، آنها را به سیستم لوله کشی می برد و ژنراتور تخلیه می کند.

سیستم روغن کاری مهم برای قطعات

کنترل سیستم روغن کاری به وسیله یک پمپ روغن انجام میگیرد. همچنین، این سیستم به موتور دیزل متصل می‌شود. با استفاده از سیستم روغن کاری این اطمینان به وجود می آید که کلیه قطعات به کار رفته در دیزل ژنراتور در زمان روشن بودن بیهوده باعث سایش یک دیگر نشده و به نرمی کار می کنند. در واقع می‌توان گفت که موتور بدون وجود سیستم روغن کاری کار نمی کند.

تنظیم کننده ولتاژ عامل ثبات منبع تغذیه

تثبیت کننده ولتاژ در دیزل ژنراتورها همان طور که مشخص است برای تنظیم ولتاژ خروجی استفاده می‌شود. به بیان ساده، این سیستم داخل ژنراتور، این اطمینان را می دهد که منبع تغذیه ما همواره ثابت است.

شارژ باتری با شارژر

همه موتورهای دیزلی به یک موتور الکتریکی کوچک برای کمک به عملکرد آن نیاز دارند. در حقیقت، این موتور کوچک برای بالابردن کیفیت خود به باتری نیاز دارد و باید شارژ شود. شارژر باتری را می توان به طور کامل از طریق برق خارجی از خود ژنراتور شارژ کرد.

سیستم کنترل مجموعه دیزل ژنراتور

وظیفه اصلی سیستم کنترل، راه اندازی دستی یا خودکار تجهیزات مولد برق در مواقعی که منبع تغذیه مرکزی کار نمی‌کند، است. در دیزل ژنراتور، طیف گسترده‌ای از کنترلرها را پیدا خواهید کرد که به شما امکان می‌دهند قسمت‌‌های خاصی از ژنراتور را بررسی کنید تا ببینید درست کار می‌کنند یا خیر. همچنین، کنترل پنل کمک می کند تا دمای مایع خنک کننده، فشار روغن و ولتاژ باتری را بررسی کنید.

سیستم راه اندازی موتور

سیستم راه اندازی موتور اغلب از یک استارت، سوپاپ راه اندازی، باتری + شارژر، کمپرسور و لوله تشکیل شده است. قطعات این سیستم می تواند متفاوت باشد و به نوع ژنراتور بستگی دارد.

کلید کوپلینگ

کلید کوپلینگ برای اطمینان از برقراری رابطه بین موتور احتراق داخلی و ژنراتور ضروری است. اگر دستگاه از ژنراتور تک پشتیبانی استفاده می‌کند، به جای کلاچ از یک دیسک مخصوص با انعطاف پذیری بالا استفاده می‌شود. برخی از ژنراتورها برای جفت شدن با یک موتور طراحی شده‌اند. در این حالت ژنراتور و موتور مستقیماً به هم متصل می شوند.

کاربرد دیزل ژنراتور در صنعت

کاربرد دیزل ژنراتور در صنعت

مشکلات برق و رخ دادن حادثه در زمان تامین آن برای بسیاری اتفاق افتاده است. تنها راه نجات در چنین شرایط بحرانی دیزل ژنراتور است. ژنراتور دیزلی ترکیبی از یک موتور دیزل و یک دینام یا ژنراتور برای تولید انرژی الکتریکی است. انواع ژنراتورها شامل ژنراتورهای صنعتی، خانگی، تجاری و ژنراتورهای دیزلی قابل حمل هستند. ژنراتورهای قابل حمل برای برق رسانی به وسایل برقی کوچک استفاده می شوند.

به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از دیزل ژنراتور در وسایل نقلیه و صنایع مختلف افزایش یافته است. اگر حادثه اتفاق بیفتد و منبع تغذیه عادی از کار بیفتد، یک ژنراتور می‌تواند بدون توجه به هر اتفاقی برق مورد نیاز را تامین کند.

در بازار، انواع مختلفی از ژنراتورها برای خرید موجود است که برخی از آنها برای خانه ها طراحی شده در حالی که برخی دیگر برای اهداف تجاری در نظر گرفته شده اند.

 نحوه تولید برق

همانطور که می دانید، ژنراتورها وسایلی هستند که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. ژنراتورها دینام نیز نامیده می‌شوند، آن ها انرژی مکانیکی را برای انتقال و توزیع به مشتریان خانگی، تجاری و صنعتی به برق تبدیل می‌کنند.در این دنیای مدرن، نحوه تولید برق دیزل ژنراتور بسیار شگفت انگیز است تا جایی که ژنراتورها می‌توانند برق ارزان تری تولید کنند.

اما با نرخ قطعی برق که رخ می‌دهد، یافتن ژنراتورهای با کیفیت یک کار دشوار است.ژنراتور بر اساس اصل القای الکترومغناطیسی کشف شده توسط مایکل فارادی کار می کند. امروزه، ژنراتورهای الکترومغناطیسی از آهنربای الکترومغناطیسی استفاده می کنند.

این ژنراتور از یک سری سیم پیچ ها و روتور تشکیل شده است. چرخاندن روتور باعث شده که جریان الکتریکی در هر بخش سیم پیچ جریان یابد. جریان ها در بخش های جداگانه ترکیب می شوند و یک جریان بزرگ را تشکیل می دهند. این همان جریان برقی است که ژنراتورها از طریق خطوط برق برای مصرف کنندگان عرضه می کنند.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

جمع بندی 

در دیزل ژنراتور، برق از طریق فرآیند احتراق دیزل تولید می‌شودشرکت بازرگانی پیشرو موتور پارسیان دیزل با سال ها تجربه در امر تامین و پشتیبانی انواع دیزل ژنراتور با بهره گیری از آموزش های تخصصی سازندگان بزرگ دیزل و ژنراتور یک شرکت پیشرو در این صنعت می باشد.شما میتوانید برای دریافت مشاوره و ثبت سفارش خود با کارشناسان فروش ما از طریق راه های ارتباطی درج شده تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

  • نحوه تولید برق در دیزل ژنراتور به چه صورت است؟

همانطور که می دانید، ژنراتورها وسایلی هستند که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. ژنراتورها دینام نیز نامیده می‌شوند، آن ها انرژی مکانیکی را برای انتقال و توزیع به مشتریان خانگی، تجاری و صنعتی به برق تبدیل می‌کنند.

  • برای خرید دیزل ژنراتور از چه طریقی میتوانیم اقدام نماییم؟

شرکت پیشرو موتور پارسیان دیزل با سالها تجربه و برخورداری از کارشناسان خبره محصولات خود را در بهترین کیفیت در اختیار مشتریان عزیز قرار داده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دیزل ژنراتور با کارشناسان فروش ما با شماره 33940444-021 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت