چگونه عیب یابی دیزل ژنراتور را انجام دهیم؟

عیب یابی دیزل ژنراتور

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از صنایع از لحاظ کاری تغییر و پیشرفت کرده اند و در کار خود به انرژی الکتریکی نیاز دارند. دستگاه های زیادی هستند که می توان به وسیله آن ها انرژی الکتریکی را تامین کرد. در ادامه دیزل ژنراتور را معرفی می کنیم که بتوانید با وجود این دستگاه از انرژی الکتریکی بهره مند شوید. همچنین به بررسی عیب یابی دیزل ژنراتور می پردازیم.

دیزل ژنراتور از دسته دستگاه هایی محسوب می شود که توانایی تامین انرژی مورد نیاز را دارد و در مکان هایی که برق قطع شده باشد می تواند بهترین وسیله به شمار رود. در ادامه این مقاله از سایت پیشروموتور پارسیان دیزل قصد داریم تا در مورد عیب یابی دیزل ژنراتور بیشتر صحبت کنیم و تمامی عیوب این دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

عیب های معمول دیزل ژنراتور

یکی از موضوعاتی که می تواند در عملکرد درست دیزل ژنراتور مهم باشد، تعمیرات و عیب یابی این دستگاه است. همچنین تعمیر و نگهداری درست و استفاده به جا از آن در طول عمر دستگاه موثر است. برای عیب یابی دیزل ژنراتور می توان به قسمت موتور و صفحه کنترل دستگاه مراجعه نموده و عیب یابی را از این بخش آغاز کرد. موتور ژنراتور توانایی این را دارد که نیرو تولید کند و باعث کارکرد دستگاه شود.

موتور به دلیل این که جزء مهم ترین بخش های دستگاه بوده و باعث کارکرد آن می شود، ممکن است دچار خرابی شده و باید در طی دوره استفاده از دستگاه، موتور آن مورد بررسی قرار گیرد. دلایل زیادی وجود دارند که با وجود آن ها می توان ژنراتور را عیب یابی کرد. در ادامه قصد داریم تا این دلایل را بررسی نماییم.

رایج ترین ایرادات در دیزل ژنراتور
مشکلات فنی در دستگاه های دیزل ژنراتور
 • مواد و روغن

یکی از مواردی که باید در طراحی و ساخت این دستگاه مورد بررسی قرار گیرند، مواد و روغن هستند. بسیاری از مشکلات از جمله پارگی و کهنه شدن قطعات وجود دارند که می توانند ناشی از مواد و روغن دستگاه باشند. استفاده نامناسب از آن ها سبب می گردد که مشکلات زیادی برای دستگاه به وجود بیاید. خواص مواد و روغن می توانند از سه جهت شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی دستگاه را تحت تاثیر قرار دهند.

بعضی اوقات ممکن است قطعات فلزی این دستگاه تغییر شکل دهند و خراب شوند. در این مواقع این موضوع می تواند از تاثیرات مواد و روغن از جهت فیزیکی باشد. زمانی که در طراحی از مواد و روغن مناسب استفاده نشود به مرور زمان قطعات فلزی کهنه خواهند شد و بعد از مدتی ماده اسیدی را به وجود می آورند. این ماده اسیدی می تواند سبب خراب شدن و پوسیدگی قطعات گردد.

بیشتر بخوانید: زمان تعویض روغن موتور دیزل ژنراتور

 • عیب یابی ساختاری قطعات

عیب یابی ساختاری قطعات نیز می تواند یکی از دلایل عیب یابی دیزل ژنراتور باشد. همان طور که می دانید در هر دستگاهی بخش های مختلف، وظایف خاص خود را دارند و در نهایت هدف آن ها راه اندازی دستگاه است. بسیاری از عوامل خارجی باعث خراب شدن قطعات می شوند. عواملی مانند ساختار موتور و دمای بالا می توانند سبب گردند که روی قطعات رسوب به وجود آید و در نهایت موجب خراب شدن قطعات دستگاه شود.

 • عیب یابی عملکرد قطعات

قطعات زمانی که با یکدیگر در ارتباط هستند سبب ساییده شدن همدیگر خواهند شد. برای مثال می توان رینگ پیستون را در نظر گرفت. این قطعه زمانی که با سیلندر در ارتباط است و با سرعت بالا حرکت می کند، سبب می گردد که سیلندر ساییده شده و به مرور زمان خراب شود. بعضی از قطعات می توانند به دلیل دمای بالا تغییر شکل دهند و در نهایت ترک بردارند. به وجود آمدن ترک موجب خرابی قطعه می شود.

افرادی در حال عیب یابی دیزل ژنراتور
روش عیب یابی دیزل ژنراتور

عیب یابی دیزل ژنراتور چگونه انجام می شود؟

برای عیب یابی دستگاه، کاری که باید انجام داد این است که بخشی از سیستم را متوقف نمود تا بتوان دریافت که مشکل کار از کجاست. با توجه به این روش می توان خطای دستگاه را بررسی کرد و تمام روش هایی که می توانند به عیب یابی دیزل ژنراتور کمک کنند را امتحان کرد. برای تجزیه خرابی موتور می توان سیلندر دستگاه را متوقف نمود و عملکرد تک تک سیلندرهای کوچک تشکیل شده را مورد بررسی قرار داد. در نهایت خطای آن ها کشف خواهد شد.

برخی مواقع ممکن است شاهد خارج شدن دود سیاهی از دستگاه باشید. برای رفع این مشکل باید سیلندر را متوقف کنید و عیب موجود را مورد بررسی قرار دهید. یکی دیگر از روش هایی که می توان توسط آن دیزل ژنراتور را عیب یابی کرد، پارتیشن بندی قطعات دستگاه است.

به طور موقت کارکرد قطعات متوقف می شود و همین امر می تواند نقش مهمی در بررسی خطا و عیب دیزل داشته باشد. با وجود این روش می توانید خطا و عیب دستگاه را بررسی نموده و سپس برای برطرف کردن خطا اقدام نمایید.

 

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

عیب یابی دیزل ژنراتور بر اساس برند آن

دیزل ژنراتور در برندهای مختلف ساخته شده و ممکن است ساختارهای فیزیکی و مکانیکی متفاوتی داشته باشد. برای عیب یابی دیزل ژنراتور بر اساس برندهای مختلف باید از یک متخصص کمک گرفت و تمام مراحل را به انجام رساند. جدا کردن و متوقف کردن قطعات ممکن است توسط افراد دیگر کمی مبهم باشد و اشخاص نتوانند مشکل را بررسی کنند و در نهایت کار دستگاه متوقف شود.

توصیه ما به شما این است که حتما برای رفع خطا دستگاه به یک متخصص مراجعه کنید و از او کمک بگیرید؛ تا هم خطای دستگاه برطرف شود و هم دستگاه بتواند به درستی کار کند.

بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن دیزل ژنراتور

دلایل خرابی دیزل ژنراتور
چرا دیزل ژنراتور خراب می شود؟

دلایل خرابی دیزل ژنراتور در مدت کم

خراب شدن دستگاه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

 • استفاده نادرست

عملکرد دستگاه تطابق زیادی با قوانین آن دارد و اگر بر خلاف قوانین کار نکند مشکلاتی به وجود خواهند آمد. زمانی که دستگاه با سرعت کم شروع به کار می کند، فشار روغن کم شده و در نهایت قطعات دستگاه ساییده می شود. زمانی که دستگاه با سرعت کم و با بار زیاد کار می کند به مرور زمان موجب خراب شدن می گردد.

 • نگهداری ضعیف

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث خراب شدن دستگاه شود، نگهداری ضعیف و تعمیر نکردن آن است. زمانی که دستگاه دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد نیاز خواهد بود تا به مرور زمان که قطعات دستگاه بررسی شده و اگر خطا و نقصی وجود داشته برطرف گردد. برای این که بتوانید از دستگاه به خوبی محافظت کنید چندین نکته وجود دارند که باید به آن ها توجه نمایید. این نکات شامل تعویض کردن روغن و تمیز کردن فیلترهای هوای دیزل ژنراتور هستند.

 • پایین بودن کیفیت قطعات دستگاه

اگر دستگاه به درستی پردازش نکند نشان دهنده این است که قطعات با یکدیگر تطابق ندارند و ممکن است قطعات به درستی تمیز نشده باشند. یکی دیگر از دلایل پردازش نشدن قطعات می تواند حل نشدن مشکلات فنی دستگاه باشد. هر قطعه می بایست در جای مناسب خود قرار بگیرد تا بتواند به درستی کار کند و در برخورد با قطعات دیگر دچار ساییدگی نشود.

جلوگیری از خرابی دیزل ژنراتور
تعمیر دیزل ژنراتور

راه های جلوگیری از خرابی دیزل ژنراتور

برای این که از خرابی دیزل ژنراتور جلوگیری کنید، چندین راه وجود دارند که می توان با استفاده از آن ها از خراب شدن دستگاه جلوگیری کرد. این راه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • بازدیدهای دوره ای از دستگاه

تنها راهی که می توانید با استفاده از آن، از خراب شدن دستگاه جلوگیری کنید بررسی و چک نمودن دستگاه هر چند وقت یک بار است تا از عملکرد موتور آن اطمینان حاصل نمایید. زمانی که موتور دستگاه دچار مشکل می شود کارکرد آن به مرور زمان کاهش می یابد و در نتیجه احتمال خراب شدن افزایش پیدا می کند.

 • توجه به بار دستگاه دیزل ژنراتور

یکی دیگر از کارهایی که سبب می گردد دستگاه دچار خرابی شود توجه نکردن به بار دستگاه است. اگر بار دستگاه زیاد باشد از سرعت آن کاسته می شود و روغن آن نیز کم خواهد شد. با وجود چنین مشکلاتی دستگاه به مرور زمان عملکرد خوبی از خود نشان نداده و خراب می شود. پس بهتر است این مورد را در نظر بگیرید که بار دستگاه نباید زیاد باشد.

 • تامین سوخت دستگاه

کمبود سوخت دستگاه نیز می تواند یکی از دلایل خراب شدن دستگاه باشد. برای جلوگیری از این مشکل باید سوخت دستگاه را به خوبی تامین کنید و اجازه ندهید تا هوای زیادی وارد سیستم سوخت دستگاه شود. زیرا این مورد سبب کار نکردن و از کار افتادن دستگاه نیز می گردد.

 • افزایش سطح مایع خنک کننده دیزل ژنراتور

از دیگر راه های جلوگیری و عیب یابی دیزل ژنراتور می توان به افزایش سطح مایع خنک کننده اشاره کرد. زمانی که سطح خنک کننده دستگاه کم شود دستگاه به درستی کار نکرده و به مرور زمان از کار باز می ایستد. برای رفع این مشکل بهتر است سطح خنک کننده دستگاه را بررسی کنید و اگر نیاز به افزایش دادن سطح خنک کننده بوده، این کار را انجام دهید.

دیزل ژنراتور
روش تعمیر و عیب یابی دیزل ژنراتور

جمع بندی

اگر می خواهید اقدام به عیب یابی دیزل ژنراتور نمایید می توانید قطعات دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و آن ها را پارتیشن بندی کنید. با این کار سریع تر خطای دستگاه را کشف خواهید کرد و سپس می توانید برای برطرف نمودن مشکل و خطا اقدام نمایید. برای عیب یابی این دستگاه می توانید از متخصص این زمینه کمک بگیرید تا خطای دستگاه شما حل شود. همچنین اگر نیاز به خرید و اطلاع از قیمت دیزل ژنراتور دارید می توانید از طریق پارسیان دیزل اقدام نمایید.

پارسیان دیزل

سوالات متداول

 • رایج ترین ایرادات در دستگاه دیزل ژنراتور چیست؟
  مواد و روغن، ایرادات ساختاری قطعات، ایرادات عملکرد قطعات.
 • دیزل ژنراتور باکیفیت را از کجا می توان تهیه کرد؟
  برای خرید و اطلاع از قیمت دیزل ژنراتور های با کیفیت می توانید به سایت پارسیان دیزل مراجعه کنید. چرا که این شرکت با سال ها تجربه، به یک شرکت پیشرو در صنعت دیزل ژنراتور می باشد و بهترین محصولات را با مناسب ترین قیمت ها در اختیار مشتریان قرار می دهد.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت