معرفی اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور

معرفی اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنرا

امروزه، زندگی انسان و فعالیت های صنعتی به برق وابسته اند؛ از این رو، تجهیزات کاربردی نظیر ژنراتور برای تامین برق وسایل الکتریکی به ویژه در شرایط ضروری عرضه شده اند. ژنراتورها را می توان جزو جدا نشدنی کاربردهای صنعتی، تجاری، اداری و خانگی به شمار آورد. کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، باید با جنبه های مختلف صنعت برق و ژنراتور آشنا باشند. اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و در درک و توضیح علم برق بسیار مؤثر هستند. یکی از اصطلاحات مهم این حوزه “ولتاژ” است که به فشار برق در یک نقطه مشخص اشاره دارد. در ادامه، مفهوم “آمپر” که میزان جریان الکتریکی را نمایان می‌سازد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، اصطلاح “مقاومت” به میزان مقاومت مواد در برابر جریان الکتریکی اشاره دارد. در زمینه ژنراتور، اصطلاح “گشتاور” نیز اهمیت دارد که به نیروی چرخشی موتور یا ژنراتور اشاره دارد. به این ترتیب، شناخت این اصطلاحات اساسی است تا بتوانیم بهترین استفاده را از تجهیزات برقی و ژنراتورها داشته باشیم.

اصطلاحات رایج در صنعت برق
پرکاربردترین اصطلاحات در صنعت برق

اصطلاحات رایج در صنعت برق

آیا می‌خواهید در مورد ویژگی های تجهیزات مورد نیاز تجارت خود اطلاعات کسب کنید؟ پس بهتر است اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور را بشناسید تا هنگام تهیه تجهیزات بتوانید هوشمندانه تصمیم بگیرید.

 • برق AC یا متناوب

جریان متناوب توسط یک توربین در حال چرخش تولید می شود و به همین علت به صورت دوره ای تغییر جهت می دهد. این نوع از جریان دارای فرکانس مشخصی است و می توانیم آن را از طریق ترانسفورماتورها کم و زیاد کنیم. این قابلیت خوب باعث شده تا بتوانیم برق را در فواصل زیاد انتقال دهیم. تولید و تامین برق از طریق ایستگاه های تولید متمرکز بادی، خورشیدی، آبی، هسته ای یا سوخت فسیلی امکانپذیر است.

ولتاژ چیست؟
ولتاژ چیست ؟
 • تعریف ولتاژ

از بین اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور، برای درک ولتاژ می توانیم آن را، با فشار آب وارد شده در یک لوله مقایسه کنیم. همان طور که فشار بیشتر سبب افزایش سرعت جریان آب می شود، با افزایش ولتاژ نیز برق بیشتری تولید می گردد. بر خلاف منابع DC، ولتاژ در ژنراتور برق ثابت نیست؛ بلکه در طول هر چرخه به اوج رسیده و سپس کاهش می یابد. فعالان این حوزه برای مقایسه آن با ولتاژ ثابت منبع تغذیه DC از اصطلاح «ولتاژ اسمی متوسط» استفاده می کنند.

 • ترانسفورماتور و کنترل ولتاژ

ترانسفورماتور یکی از حیاتی ترین اجزا در ساخت شبکه برق امروزی است. این وسیله می تواند ولتاژ الکتریکی را کم یا زیاد کند. این قطعه را در خطوط برق، نیروگاه ها و حتی دستگاه های الکترونیکی می توانیم پیدا کنیم.

 • مدارشکن (قطع کننده مدار)

مدارشکن یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور است. هر کدام از سوئیچ های مشکی درون پانل سرویس، که تمام مدارهای الکتریکی ساختمان را نشان می دهند، به عنوان مدارشکن شناخته می شوند. این قطعه، حداکثر جریانی را که بدون قطع شدن اجازه ورود دارد، تعیین می کند؛ در نتیجه اگر یک موج ناگهانی از جریان به مدار وارد شود، قطع کننده مدار برای جلوگیری از آتش سوزی خاموش می شود.

 • هادی خنثی (نول)

هادی خنثی همان سیمی است که به ترمینال منفی یک منبع DC وصل شده و برای تکمیل مدار ضرورت دارد.

 • هادی زمین

علاوه بر ترمینال خنثی، هر تابلوی برق دارای یک ترمینال اتصال به زمین هم می باشد. این هادی به شکل یک میله فلزی به زمین متصل می شود و می تواند به تثبیت ولتاژهای تغذیه در شرایط عملیاتی عادی کمک کند.

نمونه ای از مولتی مترها
مولتی متر چیست ؟
 • مولتی متر ابزار تشخیص

از بین اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور، این مورد، یکی از قدرتمندترین ابزارهای تشخیص است و متشکل از یک متر با تنظیمات اندازه گیری ولتاژ، جریان، مقاومت و یک جفت پروب تست می باشد. از این ابزار برای بررسی قطعی یا داغی مدار، تست ولتاژ دستگاه ها و سیم ها استفاده می کنند.

اکنون بیایید سایر اصطلاحات را به طور خلاصه مرور کنیم:

 • جریان مستقیم (DC): جریانی که تنها در یک جهت حرکت می کند.
 • آمپر: اندازه جریان درون یک هادی.
 • خاموشی (Blackout): اتلاف کل توان الکتریکی از توزیع کننده برق.
 • Brownout: کاهش موقت ولتاژ ارائه شده توسط توزیع کننده برق.
 • مدار: مسیری که جریان الکتریکی دنبال می کند.
 • کیلووات: واحد اندازه گیری انرژی الکتریکی.
 • کیلووات ساعت: یک کیلووات انرژی تولید یا مصرف شده در یک ساعت.
 • بار: وسایل الکتریکی که از نیروی برق استفاده می کنند.
اصطلاحات پرکاربرد در ژنراتور
مهم ترین اصطلاحات در حوزه ژنراتورهای برق

اصطلاحات پرکاربرد در ژنراتور

همان طور که تولید برق و دستگاه های مرتبط با آن، پیشرفته تر می شوند، اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور در این صنعت نیز گسترش می یابد. اگر می خواهید، هم پای این تغییرات پیش بروید، بهتر است واژه نامه آن را یاد بگیرید.

 • معرفی ژنراتور

این دستگاه با مصرف نوعی سوخت نظیر، گازوئیل یا گاز طبیعی، انرژی الکتریکی تولید می کند؛ در نتیجه به کمک آن می توانیم انرژی ماشین آلات، دستگاه ها و ساختمان ها را تامین کنیم.

 • ژنراتور پشتیبان

این دستگاه، منبع انرژی آماده به کاری است که معمولا به صورت یک موتور دیزل ارائه می گردد. این ها در مواقع اضطراری و کمبود یا قطع ناگهانی برق به کار می روند. ژنراتورهای پشتیبان قادرند به طور خودکار روشن شوند و با انتقال برق در مدت 10 تا 30 ثانیه آن را به سرعت بازیابی کنند.

 • دیزل ژنراتور

این دستگاه، متشکل از قطعاتی نظیر، موتور دیزل و دینام بوده و الکتریسیته تولید می کند. این ژنراتورها معمولا به عنوان پشتیبان و در مکان هایی که به الکتریسیته دسترسی ندارند، به کار می روند.

 • Genset

این اصطلاح به موارد مختلفی نظیر، ژنراتور، مجموعه ژنراتور یا موتور ژنراتور اشاره دارد.

 • ژنراتور دریایی

این نوع ژنراتور در قایق های بزرگ تر یافت می شود و اغلب از سوخت دیزل یا بنزین استفاده می کند. از انرژی تولید شده توسط این دستگاه برای تامین انرژی تجهیزات موجود در قایق بهره می برند.

 

ژنراتور قابل حمل
ژنراتورهای قابل حمل و کوچک
 • ژنراتور قابل حمل

همان طور که از نامش پیداست، این دستگاه را می توانید به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید. البته موتور برق ها برای استفاده دائمی در نظر گرفته نشده اند. این ژنراتور قادر است تا 12 ساعت برق را در یک دوره استفاده تامین کند.

 • ژنراتور ثابت

این ها به عنوان مولدهای آماده به کار یا پشتیبان نیز شناخته می شوند و برای رفع نیازهای اضطراری تجاری یا صنعتی به کار می روند.

 • سیستم هوا خنک

از دیگر اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور می توان به انواع سیستم ها اشاره کرد. سیستم هوا خنک با استفاده از گردش هوا، دمای داخلی ژنراتور را کاهش داده و آن را خنک می کند.

 • سیستم دوگانه سوخت

این سیستم برخی اوقات به عنوان ژنراتور دو سوخت نامیده می شود و می تواند به طور هم زمان با گاز طبیعی و گازوئیل کار کند.

 • سیستم خنک کننده مایع

این سیستم از یک رادیاتور، پمپ آب و روغن یا خنک کننده برای حفظ دمای داخلی ژنراتور بهره می برد. این سامانه، مایع خنک کننده را درون موتور ژنراتور توزیع می کند.

 • بلبرینگ یا یاتاقان

این جزو، شبیه چرخ است و در حرکت و فعالیت ماشین آلات نقش مهمی دارد. بلبرینگ، اصطکاک بین قطعات متحرک را کاهش می دهد و حرکت مد نظر را محدود می کند. انواع مختلفی از بلبرینگ برای اهداف متفاوت وجود دارند.

 • روانکار یا روان کننده

روانکار قطعه ای است که مایع روان کننده را در مقادیر کنترل شده به یک سیستم پنوماتیکی وارد می کند.

 • روتور (Rotor)

قسمت متحرک یا دوار ژنراتور است.

 • استاتور (Stator)

بخش غیر متحرک یا ثابت ژنراتور می باشد.

برای خرید و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم رایج ترین اصطلاحات پرکاربرد برق و ژنراتور را معرفی کنیم. چنانچه از مشتریان و مصرف کنندگان این تجهیزات هستید، با دانستن این اصطلاحات می توانید راحت تر دستگاه مورد نیاز خود را خریداری نمایید. چنانچه به مشاوره های تخصصی و مهندسی در این حوزه نیاز دارید، با ما تماس بگیرید. شرکت پیشرو موتور پارسیان دیزل، تامین کننده انواع دیزل ژنراتور و موتور ژنراتور، برای خدمات رسانی و پشتیبانی از شما آماده است.

پیشروموتور پارسیان دیزل

سوالات متداول

 • چه اصطلاحاتی در زمینه ژنراتورهای برقی پرکاربرد هستند؟

برخی از اصطلاحات پرکاربرد در حوزه ژنراتورها عبارتند از: سیستم دوگانه سوخت، روتور، استاتور، سیستم خنک کننده مایع، ژنراتور ثابت، ژنراتور قابل حمل و …

 • برای خرید ژنراتور برق به کجا باید مراجعه کنیم؟

اگر قصد خرید موتور ژنراتور را دارید، می توانید از طریق سایت پیشروموتور پارسیان دیزل اقدام نمایید. این شرکت سال ها است در زمینه فروش ژنراتور برق، فروش انواع دیزل ژنراتور، پرکینز و موتورهای دیزلی فعالیت می کند و گزینه ای قابل اعتماد برای مشتریان می باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت